Harisova je izgubila sve ključne države od Trampa i podrška republikanskom kandidatu je porasla u praktično svim djelovima biračkog tijela.

Potpredsjednica SAD Kamala Haris mjesecima je bila potpuno fokusirana na ključni cilj svoje karijere, čije bi postizanje ušlo u istoriju kao prva žena kojoj su povjereni ključevi Bijele kuće, piše AFP. Njen meteorski politički uspon sada je naglo prekinut.
Nakon što je provela nekoliko dana na Havajima nakon razočaravajućeg ishoda izbora 5. novembra, 60-godišnja bivša tužiteljka počela je da otkriva svoje ambicije.
"Ostajem u borbi", rekla je ona tokom razgovora sa donatorima stranke, ne otkrivajući detalje kako bi to moglo da izgleda.
Vašington vrvi od spekulacija o sledećem njenom potezu, a neki komentatori predviđaju da bi ona mogla da bude guvernerska u svojoj matičnoj državi Kaliforniji kada Gavinu Njusomu istekne mandat 2026. godine.
Pun ili dva mandata na čelu Kalifornije, čiji su guverneri do sada bili samo bijelci, bio bi prikladan vrhunac njene karijere, navodi AFP.
Harisova već ima dugogodišnje veze sa lokalnom vladom i većim dijelom infrastrukture već postoji otkako je napustila kancelariju glavnog tužioca Kalifornije da bi postala američki senator prije samo sedam godina.
Visoka pozicija u najmnogoljudnijoj američkoj državi takođe bi Harisovoj dala "izuzetnu platformu" da se ponovo potvrdi kao politička snaga na nacionalnoj sceni, primjećuje politikolog sa Univerziteta Prinston Džulijan Zelizer.
Izgubljeno povjerenje
Ako bi Haris koristila javnu funkciju kao odskočnu dasku za povratak novoj demokratskoj predsjedničkoj nominaciji, ona bi slijedila dobro utabani put. Šesnaest američkih predsjednika bili su guverneri prije nego što su postali predsjednici, uključujući republikanca Ronalda Regana koji je bio guverner Kalifornije kasnih 60-ih i ranih 70-ih.
Međutim, Harisova je izgubila sve ključne države od Trampa i podrška republikanskom kandidatu je porasla u praktično svim djelovima biračkog tijela. "Izazov je u tome što kada jednom izgubite i budete dio tako velikog poraza, mnogi u stranci gube povjerenje da možete ponovo da pobijedite u velikoj borbi", rekao je Zelizer za AFP.
Dvogodišnji mandat guvernera Kalifornije bi se ionako smatrao neobično kratkim, a neki analitičari vjeruju da bi Harisova morala da odloži svoje predsjedničke ambicije najmanje do 2032. ako bi ona ušla u gubernatorsku trku Kalifornije.
Druga moguća opcija za Harisovu bi bila politička akcija bez obavljanja funkcije.
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)