Komentarišući Bajdenovu izjavu, Netanjahu je rekao da bi pritisak trebalo da se vrši na Hamas, a ne na Izrael, naročito nakon smrti talaca.
Američki predsjednik Džo Bajden juče je rekao da je blizu tome da predstavi konačan predlog za dogovor o oslobađanju talaca koje Hamas drži u Gazi, ali da ne misli da izraelski premijer Benjamin Netanjahu ulaže dovoljno napora da osigura sporazum.
Netanjahu je međutim odbacio kritike, dok u Izraelu i dalje traju antivladini protesti.
Glas Amerike navodi da je Bajden komentarisao situaciju u vezi s Izraelom uoči sastanka u Bijeloj kući sa savjetnicima uključenim u pregovore o sporazumu o oslobađanju talaca i primirju.
Na pitanje novinara da li planira da objema stranama ove nedelje predstavi konačan dogovor o taocima, Bajden je rekao: Veoma smo blizu tome.
"Nada umire poslednja", dodao je Bajden na pitanje da li će dogovor biti uspješan. Na pitanje da li misli da Netanjahu radi dovoljno da obezbijedi sporazum o taocima: Bajden je kratko odgovorio "NE".
Bajden je na sastanku, kojem je prisustvovala i potpredsjednica Kamala Haris, izrazio "bijes i očaj" zbog smrti talaca, saopšteno je iz Bijele kuće. Bajden i Haris su na sastanku informisani o predlogu koji podržavaju SAD, Katar i Egipat i razgovarali o narednim koracima da se oslobode preostali taoci.
Komentarišući Bajdenovu izjavu, Netanjahu je rekao da bi pritisak trebalo da se vrši na Hamas, a ne na Izrael, naročito nakon smrti talaca.
"I posle ovoga od nas traže da pokažemo da smo ozbiljni? Traži se da pravimo ustupke? Kakva se time šalje poruka Hamasu? Da ubije više talaca", rekao je izraelski premijer.
"Već smo napravili ustupke. Hamas još to nije uradio...Niko nije više od mene riješen da oslobodi taoce. Ali niko mi neće držati pridike", naglasio je Netanjahu.
Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri rekao je za Rojters da su SAD priznale da Netanjahu podriva napore da se postigne sporazum. Dodao je da će na bilo koji predlog o trajnom primirju i potpunom izraelskom povlačenju biti pozitivno odgovoreno.
Rijedak poziv na generalni štrajk u Izraelu u znak protesta zbog neuspješnog vraćanja talaca u Gazi koje je ubio palestinski ekstremistički pokret Hamas, doveo je do zatvaranja i drugih poremećaja širom zemlje u ponedeljak, uključujući i glavni međunarodni aerodrom.
Ali poziv na štrajk je ignorisan u nekim oblastima, odražavajući duboke političke podjele. Desetine hiljada Izraelaca izašlo je na ulice kasno u nedelju od tuge i bijesa nakon što je vojska pronašla tijela šestoro ubijenih talaca u Gazi.
Netanjahu je u ponedeljak rekao da traži da mu bude oprošteno što nije uspio da spasi šest talaca.
"Bili smo blizu, ali nismo uspjeli. Hamas će platiti tešku cijenu za to", poručio je izraelski premijer na konferenciji za novinare. Dodao je i da je taocima pucano u potiljak.
Porodice i veliki dio javnosti okrivili su premijera Netanjahua, rekavši da su mogli biti vraćeni živi u dogovoru sa Hamasom da se okonča skoro 11-mjesečni rat. Ali drugi podržavaju Netanjahuovu strategiju održavanja nemilosrdnog vojnog pritiska na Hamas, čiji je napad 7. oktobra na Izrael pokrenuo rat.
Kažu da će to na kraju natjerati ekstremiste da popuste pred izraelskim zahtjevima, potencijalno dovesti do uspješnijeg spasavanja i na kraju uništiti grupu.
Najveći izraelski sindikat Histadrut pozvao je na generalni štrajk za ponedeljak, prvi od početka rata. Njegov cilj je da zatvori ili poremeti glavne sektore privrede, uključujući bankarstvo, zdravstvenu zaštitu i glavni aerodrom u zemlji.
Avio-kompanije na glavnom izraelskom međunarodnom aerodromu Ben-Gurion obustavljale su odlazne letove između 8.00 i 10.00 časova. Ti letovi su ili polazili ranije ili su malo kasnili, a viđeni su putnici kako stoje u redu na šalterima za čekiranje uprkos ograničenom prekidu.
Dolazeći letovi su se tokom tog vremena odvijali kao i obično, navodi izraelska uprava aerodroma. Banke, neki veliki tržni centri i vladine kancelarije zatvoreni su zbog štrajka, a javni prevoz je ograničen. Opštine u centralnom delu Izraela, uključujući Tel Aviv, učestvovale su u štrajku, što je dovelo do skraćenja školskih časova i otkazivanja javnih vrtića i vrtića.