Temperatura od 50 i više stepeni obara vjernike na sve strane.
Više od 1.000 hodočasnika preminulo je tokom toplotnog talasa koji je pogodio Saudijsku Arabiju tokom najvećeg svjetskog okupljanja muslimana!
Temperatura od 50 i više stepeni obara vjernike na sve strane.
Neregistrovani hodočasnici čine više od polovine poginulih jer mnogi od njih ne mogu da pristupe klimatizovanim objektima i pomoći vlasti.
Više od 10 zemalja prijavilo je 1.081 smrt svojih državljana tokom hadžiluka koji je jedan od pet stubova islama koje svi muslimani sa sredstvima moraju završiti barem jednom.
Nacionalni meteorološki centar saopštio je da su u Velikoj džamiji u Meki izmjerena skoro 52 stepena.
If Saudi Arabia had built hospitals instead of a mosque in Mecca, thousands of people would not have died.pic.twitter.com/4J0B7XtJAg
— Baba Banaras™ (@RealBababanaras)June 21, 2024
Na hadžu je učestvovalo oko 1,8 miliona hodočasnika od kojih 1,6 miliona iz inostranstva. Svake godine desetine hiljada hodočasnika pokušavaju da obave hadž neregularnim kanalima jer ne mogu da priušte često skupe procedure za službene vize. To dovodi u opasnost nezvanične hodočasnike jer ne mogu da pristupe klimatizovanim objektima koje su obezbijedile saudijske vlasti duž puta hadža.
- Mislim da saudijske vlasti možda treba da počnu da razmišljaju o kontroli broja hodočasnika koji dolaze svake godine. Zbog klimatskih promjena i činjenice da se hodočašće dešava u ljetnjim mjesecima zaista moraju da razmotre to pitanje - rekao je britanski imam koji je naglasio da je prisustvovao "mučnim scenama" tokom hodočašća.
#BREAKINGDeath toll from hajj in Saudi Arabia tops 1,000, mostly unregistered pilgrims: AFP tallypic.twitter.com/RA03hQgt4V
— AFP News Agency (@AFP)June 20, 2024
Hadž, čije je vrijeme određeno lunarnim islamskim kalendarom, ponovo je pao tokom saudijskog ljeta, koje je nalik na peć.
Saudijske vlasti su izvijestile da su ovog mjeseca protjerale stotine hiljada neregistrovanih hodočasnika iz Meke, ali izgleda da su mnogi i dalje učestvovali u glavnim obredima koji su počeli prošlog petka.
- Ljudi su bili umorni i iscrplejni nakon što su ih snage bezbjednosti jurile prije dana Arafata - rekao je jedan egipatski diplomata za AFP.
Diplomata je rekao da je glavni uzrok smrti među egipatskim hodočasnicima vrućina koja je izazvala komplikacije povezane sa visokim krvnim pritiskom i drugim problemima.
Više smrtnih slučajeva potvrdili su u četvrtak i Pakistan i Indonezija.
Indonezija, koja je imala oko 240.000 hodočasnika, povećala je broj umrlih na 183, saopštilo je njeno ministarstvo za vjerska pitanja.
Smrtne slučajeve su potvrdile i Malezija, Indija, Jordan, Iran, Senegal, Tunis, Sudan...
Prijatelji i rođaci tragaju za nestalim hodočasnicima, pretražuju bolnice i traže vijesti na internetu, plašeći se najgoreg.
Dvojica diplomata izjavila su za AFP u četvrtak da su saudijske vlasti započele proces sahrane mrtvih hodočasnika čisteći tijela i stavljajući ih u bijelu pogrebnu tkaninu i odvozeći ih na sahranu.
Prošle godine razne zemlje prijavile su više od 300 smrtnih slučajeva tokom hadža.
Vrijeme hadža se pomjera za oko 11 dana svake godine po gregorijanskom kalendaru što znači da će se sledeće godine održati ranije u junu i potencijalno u hladnijim uslovima.
Tokom godina hadž je doživio brojne katastrofe - uključujući i tragediju 2015. godine kad je usled stampeda tokom rituala "kamenovanja đavola" poginulo oko 2.300 vjernika.