Tu je i argentinski Tramp koji je izazvao lavinu reakcija SKANDALOZNOM REČENICOM
Havijer Milej će tokom vikenda prisustvovati samitu u Španiji koji organizuje ultradesničarska stranka Voks, najžešći politički protivnik vlade premijera Pedra Sančeza.
Uz čelnika stranke Voks, Santijaga Abaskala, na događaju će učestvovati i francuska političarka Marin Le Pen i čileanski desničarski populista Hoze Antonio Kast, a videoporuku će poslati i italijanska premijerka Đorđa Meloni i njen mađarski kolega Viktor Orban.
Argentinski predsjednik se neće susreti ni s kraljem Filipom VI, ni s premijerom Pedrom Sančezom, ni sa bilo kojim drugim vladinim zvaničnikom.
Kontroverzni Milej, kome "tepaju" da je "Donald Tramp Latinske Amerike", zaobići će sve bilateralne susrete kojima bi mogao da ojača odnose između Argentine i Španije pa će se, umjesto toga, uputiti prema samitu ekstremne desnice, kojoj je cilj da polarizuje i podijeli narod po ideološkim linijama.
Prije nego što je uopšte počeo svoju trodnevnu posjetu Madridu, Milej je izjavio da je španska socijalistička vlada donijela "siromaštvo i smrt" vlastitom narodu i optužio Sančezovu suprugu za korupciju.
Voks je ovaj desničarski skup opisao kao "konvenciju evropskih patriota" uoči evropskih izbora u junu.
Osim što će posjetu iskoristiti za samopromociju svoje knjige o libertarijanizmu, koja je povučena iz prodaje u Španiji početkom ovog meseca jer je u biografiji na poslednjoj strani pogrešno pisalo da je Milej stekao doktorat, argentinski predsjednik će se sastati s nizom izvršnih direktora španskih kompanija.
Prema navodima novinske agencije Europa Pres, glavna svrha Mileijeve posete da španske kompanije, prvenstveno vodeća telekomunikacijska kompanija Telefonika, najveća banka u zemlji Banko Santander i globalno osiguravajuće društvo Mapfre, obaveste predsednika o svojim planovima za Argentinu.
Investicije privatnog sektora pretrpjele su najveći pad u Argentini otkako je Milej preuzeo vlast krajem prošle godine. Argentinu trenutno trese teška ekonomska kriza. Gotovo 45 odsto stanovnika je siromašno, a godišnja inflacija iznosi 140 odsto.
Argentinska vlada nada se da će privući španske kompanije da više ulažu u projekte u Argentini, a njen zakon, o kojem se trenutno raspravlja u Kongresu, uključuje novu šemu koja nudi porezne olakšice i druge pogodnosti za one koji ulažu više od 200 miliona dolara godišnje.
Milej je promovisao rezultate svoje oštre kampanje štednje u Argentini, istakavši pad mjesečne inflacije u aprilu, ali niti jednom tokom obraćanja svojim simpatizerima u Španijij nije spomenuo cijene karata podzemne železnice u Buenos Airesu, koje su se više nego utrostručile preko noći.
Ponavljajući obećanje iz kampanje da će eliminisati argentinsku središnju banku, iako opet niti jednom nije objasnio kako to tačno namerava da učini, Milej je obećao da će Argentinu učiniti "zemljom s najviše ekonomskih sloboda na svijetu".
Nekoliko španskih ministara kritikovalo je Mileija i njegovo zaoštravanje diplomatskih odnosa s Madridom. Ministarka nauke Diana Morant rekla je da vlada u Buenos Airesu predstavlja "negacionistički model" koji "napada demokractju", a ministar saobraćaja Oskar Puente optužio je Mileija da je tokom prošlogodišnje izborne kampanje koristio narkotike.