Država u zapadnoj Evropi jedna je od najmanjih i najbogatijih na svijetu.
Ušuškana između Švajcarske i Austrije nalazi se mala kneževina površine od samo 160 kvadratnih kilometara i manje od 40.000 stanovnika. U toj državi nezaposlenih gotovo da nema, stopa kriminala je jedna od najnižih u svijetu, javni dug gotovo da ne postoji, turizam nije razvijen, a opet je jedna od najbogatijih država na svijetu. U čemu je tajna ove države koja se nalazi u zapadnoj Evropi?
Lihtenštajn je jedna od najmanjih država, odnosno šesta najmanja država na svijetu. To je poluustavna monarhija na čijem je čelu knez. Glavni grad je Vaduc a najveći grad je Šan, sa oko 6.000 stanovnika. Lihtenštajn je parlamentarna demokratija na čijem je čelu trenutno knez Hans-Adam Drugi, koji je stupio na presto poslije smrti svoga oca 1989. godine. Parlament Lihtenštajna, Landtag, sastavljen je od 25 poslanika koje biraju građani. Vladu sačinjavaju pet ministara.
Niska stopa kriminala
Lihtenštajn ima jednu od najnižih stopa kriminala na svijetu. Prema podacima Svjetske banke stopa ubistava u Lihtenštajnu za 2021. bila je 5,12. Kapaciteti zatvora su mali, a oni koji su osuđeni na zatvorske kazne duže od dvije godine prebacuju se u Austriju. Stopa kriminala je toliko niska da prosječan stanovnik Lihtenštajna navodno ne zaključava ni svoja ulazna vrata.
Izvor: Yourtube/ALL in 4kSlužbeni jezik je njemački
U Lihtenštajnu govorni jezik je alemanski dijalekat proizašao iz njemačkog. I pored toga, njemački je zvanični jezik administracije. Lihtenštajn je jedina zemlja u svijetu koja je usvojila isključivo standardni njemački kao jedinstveni nacionalni jezik. Alemanski dijalekt se veoma razlikuje od standardnog njemačkog i bliži je švajcarskom standardnom njemačkom.
Nije u EU
Lihtenštajn je član Ujedinjenih nacija, Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu i Savjeta Evrope. Iako nije članica Evropske unije jer nije osmišljena imajući na umu mikrodržave, ona učestvuje i u Šengenskom prostoru i u Evropskom ekonomskom prostoru. Ima carinsku i monetarnu uniju sa Švajcarskom.
Izvor: Yourtube/ALL in 4kNema vojsku
Godine 1868, nakon raspada Konfederacije, Lihtenštajn je raspustio svoju vojsku od 80 ljudi i proglasio trajnu neutralnost, koja je poštovana tokom oba svjetska rata. Godine 1919. Lihtenštajn je povjerio svoje spoljne odnose neutralnoj Švajcarskoj.
Švajcarska slučajno napala Lihtenštajn
Švajcarska je nenamjerno izvršila invaziju na Lihtenštajn u martu 2007. Četa od 171 švajcarskog vojnika greškom je ušla u Lihtenštajn, pošto su bili dezorijentisani i skrenuli pogrešno zbog loših vremenskih uslova. Trupe su se vratile na teritoriju Švajcarske nakon što su prešle više od 2 km u zemlju. Vlasti Lihtenštajna nisu otkrile upad i nakon incidenta su ih obavijestili Švajcarci. Incident je ignorisan sa obije strane. Portparol Lihtenštajna je rekao: "Nije da su izvršili invaziju jurišnim helikopterima".
Izvor: Yourtube/ALL in 4kBez državnog duga, drugi najveći BDP u svijetu
BDP po glavi stanovnika Lihtenštajna je drugi najveći u svijetu. BDP Lihtenštajna nadmašuje samo Monako. Kneževina se u pogledu finansija, kao i životnog standarda može u potpunosti porediti sa najbogatijim regijama svojih većih evropskih susjeda.
Lihtenštajn, koji je prinuđen da uvozi preko 90% svojih energetskih potreba, nalazi se u carinskoj i monetarnoj uniji sa Švajcarskom, te prema tome koristi švajcarski franak kao nacionalnu valutu.
Lihtenštajn je među zemljama sa najmanjim brojem turista, ali živi na visokoj nozi zahvaljući strancima koji hrle da tamo otvaraju ofšor kompanije. Ova država ima praktično nula državnog duga.
Izvor: Yourtube/ALL in 4kOva mala zemlja je druga najmanje posjećena nacija u Evropi. Prema podacima Svjetske turističke organizacije, Lihtenštajn tokom godine posjeti tek oko 80.000 stanovnika.
Lihtenštajn nema aerodrom
Lihtenštajn nema aerodrome. Najbliži aerodrom je u Cirihu, na oko sat i po vožnje od glavnog grada Lihtenštajna. Lihtenštajn ima heliodrom u Južnoj niziji. Ovaj heliodrom nema pasošku kontrolu, tako da je helikopterima dozvoljeno da uđu samo u šengensku zonu. U blizini granice u Feldkirhu u Austriji, postoji heliodrom gdje se može organizovati pasoška kontrola.