Ukrajinske snage navodno su napale ruske sisteme protivvazdušne odbrane na okupiranom poluostrvu Krimu
Izveštaji sa X-a, bivšeg Tvitera, pokazuju da je Ukrajina napala rusku protivvazdušnu odbranu taktičkim balističkim projektilima u rtu Tarhankut, na zapadu Krima. Profil "War Translate" objavio je snimak poruka s ruskih kanala u kojima se panično izvještava o napadu koji se navodno dogodio u subotu tokom noći.
"Noću je neprijatelj napao jedinice sistema protivvazdušne odbrane na rtu Tarhankut raketama ATACMS, verovatno s kasetnom bojevom glavom", stoji u prevodu. "Neprijatelj pokušava da uništi čitava područja protivvazdušne odbrane; predviđaju se pojačani napadi u pokušaju Kijeva da organizuje informativne i borbene akcije za Dan pobede i inauguraciju vrhovnog zapovednika", navodi se.
Ukrajina je 23. avgusta 2023. uništila ruski protivvazdušni sistem S-400 na rtu Tarhankut. „S obzirom na ograničen broj takvih sistema u neprijateljskom arsenalu, ovo je bolan udarac za sistem protivvazdušne odbrane okupatora“, saopštili su ukrajinski obavještajci.
Russian sources claim Ukrainian ATACMS attack this night on air defense unit at Cape Tarkhankut, Crimea.
— War Intel (@warintel4u)April 28, 2024
No confirmation at this point.
Ukraine previously destroyed a Russian S-400 air defense system at Cape Tarkhankut on August 23, 2023. (Old footage attached)pic.twitter.com/5x5q5Iqz9g
Ukrajina je u aprilu napala veliki ruski aerodrom u Džankoju na Krimu. Napad je bio prvi put da su ukrajinske snage koristile nove rakete ATACMS koje su im tajno poslale SAD.
Još nije poznato da li je oružje koje su poslale SAD korišćeno u napadu na rt Tarhankut.
Rakete dugog dometa upućene su Ukrajini ranije ove godine na zahtev američkog predsednika Džoa Bajdena.
Portparol Stejt departmenta Vedant Patel rekao je da isporuka prvobitno nije objavljena „da bi se održala operativna bezbednost Ukrajine“.
Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan potvrdio je prošle nedelje novinarima da je Ukrajini dostavljen „značajan broj” projektila, koji mogu da pogode ciljeve udaljene do 450 kilometara.
Pentagon je prvobitno odložio isporuku raketa dugog dometa zbog straha da bi Ukrajina mogla da ih upotrebi za gađanje ciljeva duboko unutar ruske teritorije, potencijalno eskalirajući rat.