Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se otkazuje sporazum sa Velikom Britanijom o ribarstvu.
Dokument, objavljen na portalu pravnih informacija, lišava neprijateljsku zemlju mogućnosti da peca u Barencovom moru.
Otkazani sporazum potpisali su SSSR i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske 1956. godine, a stupio je na snagu u martu 1957. godine. U skladu sa dokumentom, vlada Sovjetskog Saveza je dozvolila britanskim ribarskim plovilima da pecaju u određenim oblastima Barencovog mora duž obale poluostrva Kola, kao i duž obale ostrva Kolgujev.
Brodovima je takođe bilo dozvoljeno da slobodno plove i sidre u ovim vodama.
Pošto je Rusija pravni nasljednik SSSR-a, sporazum je nastavio da funkcioniše nakon raspada Saveza. Shodno tome, britanski brodovi su zadržali ovu sposobnost do danas.
Kako se navodi u pratećim materijalima, sporazum je pretežno jednostran i ne donosi prihod ruskoj strani.
Takođe se napominje da, s obzirom na odluku Velike Britanije da od 15. marta 2022. da ukine režim najpovlašćenijih nacija u bilateralnoj trgovini u odnosu na Rusku Federaciju, otkazivanje dokumenta neće izazvati ozbiljne spoljnopolitičke i ekonomske posljedice po Rusiju, a takođe neće imati negativne posljedice po razvoj njenog ribarskog kompleksa, a pogodiće samo drugu stranu, Veliku Britaniju, koja neće moći da peca i da plovi u Barencovom moru, tako da će sve akcije Britanaca ovdje biti obustavljene.
Zakon stupa na snagu 10 dana od dana objavljivanja.