Plate u Njemačkoj padaju od 2020. godine zbog inflacije i skoka cijena hrane i goriva. Poljoprivrednici traže da im se ne ukidaju subvencije.
Kao odgovor na vladine planove da smanji podsticaje, njemački farmeri su u ponedeljak blokirali puteve i gradove širom zemlje. Najavili su nedelju dana protesta, koji će kulminirati velikim protestom u Berlinu 15. januara, prenosi njemačka agencija dpa. Očekuje se haos u saobraćaju jer se u srijedu štrajku pridružuju željezničari, vozači kamiona i ugostitelji. U Njemačkoj s vremena na vrijeme neko štrajkuje jer zaposleni traže veće plate, s obzirom na stopu inflacije u 2023. od 5,9 odsto, posle 6,9 odsto u prethodnoj godini. Realne plate u Njemačkoj padaju od 2020. godine, zbog velikog skoka cijena grijanja, hrane i stanova. Prema podacima njemačkog Saveznog zavoda za statistiku, realne plate su prošle godine porasle u prosjeku za 0,6 odsto.
Poljoprivrednici su štrajkovali iako je Vlada ranije izašla u susret nekim od njihovih zahtjeva, pa su i dalje oslobođeni plaćanja poreza na vozila, a poreski kredit za poljoprivredni dizel trebalo bi da bude potpuno ukinut tek 2026. Vlada je izmijenila prvobitnu odluku, pa kredit za smanjenje dizela poljoprivrednicima ove godine na 40 odsto, a zatim na 30 odsto do 2026. Demonstranti, međutim, zahtijevaju da vlada ukine sve uštede koje je planirala na njihovu štetu.
Njima su se u ponedeljak pridružili drumski prevoznici i špediteri. Savezno udruženje za logistiku drumskog transporta i upravljanje otpadom zahtjeva od vlade smanjenje putarine i cijena dizela, kao i povećanje ulaganja u infrastrukturu kao što su putevi, mostovi i parking prostori. Protestuje i udruženje hotela i restorana, koji protestuju zbog povećanja PDV-a u ugostiteljstvu.
Sindikat mašinovođa Njemačke (GDL) najavio je od srijede trodnevni štrajk upozorenja. Putnički saobraćaj biće obustavljen od srijede u 2 sata. Štrajk se završava u petak u 18 časova, ali se očekuje da će uticati i na predstojeći vikend. Od utorka uveče biće obustavljen i teretni saobraćaj na željeznici. Štrajkovi željezničara vremenski se preklapaju sa protestima poljoprivrednika i kamiondžija, ali sadržajno nemaju veze sa njima, navodi dpa. Sindikat mašinovođa traži veće plate od 555 eura mjesečno za oko 10.000 zaposlenih u Deutsche Bahn-u, jednokratnu naknadu zbog inflacije u iznosu od 3.000 eura i smanjenje radnog vremena sa 38 na 35 sati nedeljno za smjenske radnike.
Poljoprivrednici su u ponedeljak odmah dobili podršku lokalnih vlasti, uključujući i one iz vladajuće SPD. Premijeri saveznih država Donja Saksonija, Sjeverna Rajna-Vestfalija, Bavarska, Meklenburg-Zapadna Pomeranija, Saksonija i Sarska kritikovali su smanjenje budžeta na štetu poljoprivrednika. Premijer Brandenburga Ditmar Voidke (SPD) je na protestu u Potsdamu pred stotinama farmera poručio saveznoj vladi da potpuno odustane od rezova. On je kritikovao uvođenje promena preko noći, bez koordinacije sa strukom, dok je poljoprivredi potrebna izvjesnost za planiranje.
Vlada kancelara Olafa Šolca bila je prinuđena da smanji budžet nakon odluke Ustavnog suda koji je dodatno zaduživanje proglasio neustavnim. Ustavni sud je proglasio neustavnom odluku njemačke vlade da se u budžetu za pandemiju za 2021. zaduži 60 milijardi eura, a zatim taj neiskorišćeni novac prebaci u fond za ublažavanje klimatskih promjena, koji je predviđen za potrošnju u narednim godinama. Time su zaobišli zakonsku zabranu novog zaduživanja.
Premijer države Meklenburg-Zapadna Pomeranija Manuela Švesig (SPD) takođe je podržala zahtjeve poljoprivrednika i pozvala vladu u Berlinu da u potpunosti poništi planirano smanjenje poljoprivrednih subvencija, kao i premijer SPD Donje Saksonije Stefan Vajl. Lider opozicione CDU Fridrih Merc takođe je izrazio solidarnost sa poljoprivrednicima, ali ističe da su rezovi neizbježni. Rekao je da su štednje neophodne i da ne može da obeća da će poljoprivrednici zauvijek ostati oslobođeni poreza na vozila i dizel. Ali on vjeruje da se subvencije moraju postepeno ukidati širom Evrope, a ne samo jednostrano u Njemačkoj.