Izrael se sprema za kopnenu invaziju na Pojas Gaze, a stručnjaci navode da Hamas priprema zamku.
Izrael je spreman da pokrene kopnenu ofanzivu na severnu polovinu Gaze, napad koji je, uprkos vojnoj nadmoći zemlje, pun neizvesnosti i čije su potencijalne humanitarne posledice izuzetno mračne, prenosi "Jutarnji list". Izraelska vojska pozvala je u ponedeljak 300.000 rezervista kako bi povećala svoju stalnu armiju od 170.000 vojnika, a poslednjih dana je gomilala snage blizu granice sa Gazom. Hamas, s druge strane, procenjuje se da ima 30.000 boraca, možda desetinu snaga koje će Izrael verovatno rasporediti za invaziju, a nema ni tenkove ni vazdušne snage koje bi rasporedio protiv napadača.
Takav ogroman odnos snaga trebalo bi da Izraelskim odbrambenim snagama (IDF) pruži snažnu šansu da zauzmu pojas Gaze, koji uključuje njegov glavni urbani centar, grad Gaza, iz kojeg je izraelsko rukovodstvo u petak naredilo evakuaciju 1,1 milion Palestinaca. Hamas je, s druge strane, dugo bio spreman za izraelsku invaziju i iskopao je sofisticiranu mrežu tunela širom Gaze, što bi trebalo da omogući njegovim snagama da prežive bombardovanje iz vazduha. Neki tuneli koje je Izrael ranije otkrio jer su prošli ispod granične ograde duboki su i po 70 metara.
Svi problemi koji čekaju IDF
Visoko urbanizovan teren, Pojas Gaze je jedno od najgušće naseljenih oblasti na svetu, takođe će koristiti braniocima dok pokušavaju da uzvrate, rekao je urednik za odbranu i bezbednost Dan Saba u svojoj analizi za "Gardijan". Za svaki preostali objekat će morati da se bore, a teško minirani teren bi mogao dodatno da ometa Izraelce ako Hamas kopira tehniku koju je Rusija koristila da otupi ukrajinsku kontraofanzivu.
Izrael je takođe pravio planove, a ako bi IDF preuzela kontrolu nad ulazima u tunele, veća je verovatnoća da će ih razneti nego pokušati da uđu u njih. Ali bez potpune kontrole podzemne mreže, gde će se verovatno nalaziti Hamasovi komandni položaji, svaka vojna kontrola severnog pojasa Gaze biće nesigurna.
Zahtev Izraela da palestinski civili napuste sever takođe ukazuje na ono što će verovatno biti još jedan deo ofanzivne strategije – brutalni pokušaj da se severni sektor očisti od boraca Hamasa. Ove namere su gotovo sigurno bile nagoveštene nemilosrdnim vazdušnim bombardovanjem, u kome je ubijeno više od 1.500 Palestinaca (nove procene su oko 1.800 žrtava), od kojih su trećina bila deca.
Čitava naselja, poput Rimala u gradu Gazi, sravnjena su sa zemljom. Izraelsko vazduhoplovstvo saopštilo je da je do četvrtka bacilo 6.000 bombi na mete Hamasa i da je pogodilo još 750 ciljeva sledećeg jutra. Bivši istražitelj UN za ratne zločine Mark Galasko istakao je da je to skoro jednako broju bombi koje su NATO snage bacile u Avganistan u jednoj godini – njih 7.423.
Gotovo je izvesna realnost da će kopnena invazija biti krvava, i moguće je da će međunarodna politička podrška Izraelu, visoka nakon brutalnog napada Hamasa u kojem je pre nedelju dana ubijeno 1.300 izraelskih civila, opadati kako više palestinskih civila bude ubijeno ili zadržano zatočenik bez skloništa, hrane ili struje. Takođe, postavlja se pitanje kakva će biti srednjoročna strategija Izraela ako uspe da preuzme kontrolu nad severom Gaze.
Logično bi bilo fokusirati se i na jug – invazija sa ciljem eliminisanja Hamasa kao kontrolne sile ima smisla samo ako je okupacija završena. Ovo je bio razlog, šire gledano, iza 20-godišnje okupacije Avganistana pod vođstvom SAD kao odgovora na napade 11. septembra.
Hamasova zamka?
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je u sredu da je cilj Izraela da “slomi i eliminiše” Hamas, ali kao dugogodišnji vladar Gaze, Hamas je duboko ukorenjen u njegovom društvu. HA. Helijer, analitičar uticajnog britanskog istraživačkog centra Roial United Services Institute (RUSI), rekao je da bi Izrael morao da “uništi sve upravljačke kapacitete u Gazi” i da ih zameni vojnom upravom, dok je u u isto vreme bi gotovo sigurno morala da se nosi sa pobunom koja bi bila u toku.
Hasan Alhasan, stručnjak za Bliski istok na Međunarodnom institutu za strateške studije, otišao je korak dalje, pitajući na vebinaru u petak da li postoji "bilo kakva održiva vojna strategija, osim potpunog etničkog čišćenja Gaze, koja bi dovela do trajnog poraz Hamasa“ i ako "Izrael uđe u zamku koju je postavio Hamas“. Alhasanov argument je da Hamas može da se "regeneriše za generaciju ili dve“ jer na kraju može da crpi snagu od 2,3 miliona stanovnika Gaze, sa novim regrutima koji bi bili odgajani sa sećanjima na nasilnu prošlost. Sličnu tvrdnju ranije ove nedelje izneo je bivši šef britanske spoljne obaveštajne službe MI6 Aleks Jandžer.
"Ne možete ubiti sve teroriste bez stvaranja novih terorista“, rekao je on, zaključuje Sabbagh na kraju analize.
BONUS VIDEO: