Žozep Borelj istakao da Izrael ima pravo na samoodbranu, ali da mora da poštuje međunarodno humanitarno pravo.
Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku Žozep Borelj rekao je u utorak, na konferenciji za novinare nakon vanrednog sastanka ministara spoljnih poslova EU, da Izrael ima pravo na samoodbranu, ali da mora da poštuje međunarodno humanitarno pravo.
Borelj je sazvao taj sastanak kako bi razgovarali o situaciji u Izraelu nakon subotnjeg napada islamističke grupe Hamas, na koji Izrael žestoko uzvraća. Borelj je dodao da su neke odluke Izraela, poput blokade pojasa Gaze, uskraćivanje vode, struje i hrane civilnom stanovništvu, protiv međunarodnog prava.
Borelj je predsjedavao vanrednim sastankom ministara spoljnih poslova država članica iz Muskata, glavnog grada Omana, gdje je prethodno zajedno sa nekoliko evropskih ministara spoljnih poslova prisustvovao sastanku Savjeta za saradnju arapskih zemalja zaliva. Dio ministara zemalja članica EU učestvovao je putem video linka.
Visoki predstavnik je rekao da se većina Evropljana protivi obustavljanju pomoći Palestinskim vlastima i dodao da je humanitarna situacija u Gazi veoma loša i da će Palestincima trebati još više pomoći, a ne manje. On je istakao da je većina država članica EU, osim dve ili tri, vrlo jasno rekla da treba da nastavi sa isplatom finansijske pomoći Palestincima, praveći razliku između Palestinske uprave i Hamasa.
"Nisu svi Palestinci teroristi i kolektivno kažnjavanje Palestinaca bi bilo nepravedno i neproduktivno", rekao je Borelj i dodao da EU ne sarađuje sa Hamasom.
Komisija je u ponedeljak uveče saopštila da će revidirati svoj program razvojne pomoći Palestincima i da neće biti obustavljanja plaćanja dok se ta revizija ne završi. Komisija je takođe naglasila da se to ne odnosi na humanitarnu pomoć, što će se svakako nastaviti. Veliku pažnju u ponedeljak je privuklo saopštenje komesara za proširenje i susjedstvo Olivera Varhelija, koji je na društvenoj mreži Ksi, nekadašnji Tviter, rekao da EU obustavlja svu pomoć Palestincima.
Na ovo je reagovalo više država članica, ističući da se protive obustavi isporuke humanitarne pomoći. Nakon Varheljijevog saopštenja, sa potpuno suprotnim porukama oglasili su se komesar za krizne situacije Janez Lenarčič i visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.