Granica Gaze sa Egiptom u dužini od 15 kilometara nekada je bila pretrpana stotinama tunela koji su se koristili za krijumčarenje.
Vojni stručnjaci su otkrili da se izraelska vojska bori da pronađe način za sigurnu evakuaciju stotinjak civila koje je Hamas oteo u najkrvavijem sukobu u regionu u poslednjih deset godina. Oni su pod pritiskom da vrate taoce što je prije moguće jer je teroristička grupa rekla da će pogubiti jednog zatvorenika svaki put kada Izrael bude bombardovao civilnu kuću, prenosi Dejli mejl.
Rat je izbio u subotu nakon što je Hamas napao muzički festival udaljen samo kilometar od izraelske granice sa Gazom, a potresni video snimci prikazivali su žene koje ulaze u vozila prekrivene krvlju, modricama i sa vezanim rukama na leđima.
"Odlučili smo da tome stanemo na kraj i izjavljujemo da će svaki napad na naš narod bez prethodnog upozorenja biti vraćen tako što ćemo pogubiti jednog taoca", rekao je portparol brigade Abu Obaida.
Aleksandar Grinberg sa Jerusalimskog instituta za strategiju i bezbednost smatra da će izraelski udari prvenstveno ciljati komandne centre i trupe Hamasa, dok će se istovremeno vojska pripremati za ulazak u Gazu. "Takve urbane bitke će naterati borce da se bore prsa u prsa, smanjiti vidljivost, povećati rizik od zamki, zamagliti granice između civila i vojnika, ali i učiniti oklopna vozila gotovo beskorisnim", rekao je Grinberg.
Bivši oficir britanske vojske Endrju Galer rekao je da će borba u Pojasu Gaze biti teška jer su gradske borbe bojno polje od 360 stepeni i prijetnje mogu biti svuda oko vas.
Izvor: Profimedia"Obilaženje kuća kako bi se osigurale potencijalno minirane zgrade podrazumijeva dovođenje stručnjaka za uklanjanje bombi sa glomaznom opremom kao što su merdevine, užad i eksploziv. Upotreba artiljerije može pogoršati situaciju jer može da ubije neke branioce", tvrdi Galer.
Granica Gaze sa Egiptom u dužini od 15 kilometara nekada je bila pretrpana stotinama tunela koji su se koristili za krijumčarenje boraca, oružja i krijumčarene robe, iako su mnogi tuneli sada uništeni. Hamas od 2014. kopa podzemne puteve kako bi zaobišao pojedine djelove teritorije, neki su duboki čak 40 metara kako bi mogli da promijene položaje i da se udalje od teritorije koja je napadnuta.
Izraelska vojska i obavještajne službe sigurno znaju za dio mreže jer su je žestoko bombardovale 2021. godine, ali tajni delovi ostaju tajni i otežaće kopnene operacije izraelske vojske.
"Hamas zna svoje tunele, od kojih su neki vjerovatno minirani. Borbe na takvom terenu zahtjevale bi obimne obavještajne podatke koje Izraelci možda nemaju. Podzemne borbe bi pružile veliku taktičku prednost braniocima Hamasa", rekao je Kolin Klark.
S druge strane, Hamasova prednost znanja o tunelima može se pokazati kao zamka. Kada se pronađu tuneli, ljudi mogu da ostanu zarobljeni unutra, objašnjava stručnjak. Istraživači smatraju da bi mogao da se dogodi i sukob između političara i vojske ako ne postave živote taoca kao prioritet.
"I pored sve tuge i bola, pitanje taoca ne može biti prioritet. To će doći na red tek kad Hamas bude poražen ili oslabljen, ni sekundu ranije", kaže ratni istraživač Kobi Majkl. Iako je Izrael pod ogromnim pritiskom da vrati taoce, desetine zemalja, uključujući SAD, Veliku Britaniju i veći deo EU, podržale su jevrejsku državu. S druge strane, nekoliko nacija, uključujući Iran i Alžir, podržalo je Hamas.