Kiseonika više ne bi trebalo da bude u nestaloj podmornici "Titan", a poslednja nada za potragu biće robotizovana podmornica na daljinsko upravljanje po imenu "Džulijet".
Francuska robot-podmornica "Viktor 6.000" je zaronila i krenula u potragu za nestalom podmornicom "Titan" koja je sa posadom od pet ljudi nestala u nedelju u jutarnjim časovima kada je krenula do olupine čuvenog Titanika. Kiseonik bi trebalo da je nestao u 13:08 časova po našem vremenu, ali to nisu precizne informacije stručnjaka jer se i dalje ne zna da li su članovi posade živi, kao i da li su preduzeli neke mere kako bi opstali u životu duže. Britanska robotizovana podmornica na daljinsko upravljanje (ROV) po imenu "Džulijet" je ukrcana u teretni avion i na putu je da i ona krene u potragu za nestalim "Titanom", piše "BBC".
"Džulijet" je skenirala "Titanik" čime je omogućeno stvaranje 3D slike celokupne olupine čuvenog broda koji je potonuo 3,8 kilometara na dno Atlantika nakon sudara sa ledenom santom 1912. godine. Navodi se da, kada avion sa “Džulijet” krene put pretpostavljene lokacije “Titana”, biće potrebno oko 48 sati da tamo stigne.
#OceanGate
— MarineLife (@Tinylifetesting)June 22, 2023
Is it not too late?
A remotely operated vehicle (ROV) from UK company Magellan is currently being loaded onto a C17 plane at Jersey Airport.
Their sub – called Juliet – recently scanned the Titanic wreck, producing a 3D view of the entire ship.pic.twitter.com/gmH1dzi12W
"Džulijet" je navodno trebalo i ranije da se uključi u potragu, ali je bilo problema sa odgovarajućim upotrebnim dozvolama. "Džulijet" je provela oko 200 sati tokom 2022. godine kako bi snimala olupinu Titanika radi 3D rekonstrukcije čuvenog broda.
During a six-week expedition in 2022, two ROV submersibles—Romeo and Juliet—were at the wrecksite for over 200 hours surveying Titanic to create the full-ship 3D reconstruction. © Magellan/Atlantic Productions#3Dtitanic#RMStitanic#Titanicpic.twitter.com/tVGcksJpo8
— Save Titanic Memorial Lighthouse (@TitanicNewYork)May 19, 2023