Raketa Staršip eksplodirala je iznad okeana ubrzo nakon lansiranja.
SpejsEks Elona Maska lansirao je najveću raketu u istoriji Staršipa, i to iz drugog pokušaja, nakon što je lansiranje otkazano u poslednjem trenutku prije dva dana. Raketa Staršip nije uspjela da se odvoji nakon lansiranja, a na kraju je eksplodirala iznad okeana. Tom Klark, urednik za nauku i tehnologiju na Skaj njuzu, kaže da je Staršip bio u stanju da izvede "manevar okretanja", koji je trebao da postavi "booster" u pravi položaj za povratak na Zemlju, ali da "nije uspio da se odvoji".
"Izgleda da se potpuno raspao. Nije jasno da li je to bilo namjerno i da li su oni izazvali eksploziju. Još ne znamo. Zanimljivo, čuli ste sve one inženjere u SpejsEks-u kako navijaju i aplaudiraju kada je eksplodirao. Čovjek bi pomislio da će biti smkrnuti. Međutim, čini se da su inženjeri i ranije radili takve testove. Ovako se uči", rekao je Klark.
Letilica od 120 metara viša je od Kipa slobode i lansirana je iz SpaceEks-ove baze Boka Čika u Teksasu. Američka svemirska agencija NASA odabrala je svemirski brod Staršip za transport astronauta na Mjesec krajem 2025. godine. Misija, poznata kao Artemis III, prva je takva misija od završetka programa Apolo 1972. godine.
Hugely successful and exciting launch for SpaceX. Goal was for Starship to clear launch pad and gather as much data as possible for future test launches. Mission accomplished... and with a spectacular end.pic.twitter.com/IYHkxz0zxm
— Dave Lee (@heydave7)April 20, 2023
Staršip se sastoji od svemirske letilice od 50 metara dizajnirane za transport posade i tereta koja se nalazi na 70 metara visokoj pogonskoj raketi Super Hevi.
Zajedno nazvane Staršip, svemirska letilica i raketa Super Hevi nikad nisu lansirane zajedno, iako je bilo nekoliko suborbitalnih testnih letova same letilice. NASA će prevesti astronaute u lunarnu orbitu u novembru 2024. koristeći sopstvenu raketu SLS, koja je u razvoju više od jedne decenije.
Raketa Starship eksplodirala je iznad okeana.