Grigorij Javlinski, ruski opozicioni političar je upozorio da su nuklearne prijetnje stvarne, i da nisu blef.
Prijetnje Vladimira Putina nuklearnim ratom su stvarne, smatra Grigorij Javlinski, ruski opozicioni političar i osnivač liberalne partije Jabloko. Rus, rođen u Ukrajini, i dugogodišnji kritičar Putinovog režima, rekao je za Newsweek da je Putinova "nuklearna prijetnja stvarna prijetnja... ovo nisu samo riječi“.
On je upozorio da bi Rusija mogla da iskoristi svoje nuklearne kapacitete ako Ukrajina pokuša da povrati Krim. Prije dvije nedjelje, bivši predsjednik Dmitrij Medvedev rekao je da će posljedice potencijalne globalne nuklearne katastrofe trajati decenijama "sve dok ruševine ne prestanu da emituju radijaciju“, ponovivši prijetnje nuklearnog rata protiv saveznika Ukrajine.
Javlinski, rođen u Lavovu, istupio je protiv Putina na tri predsjednička izbora. Ekonomista i političar izradio je plan za tranziciju umirućeg SSSR-a u ekonomiju slobodnog tržišta. On je bivši lider Jabloka, osnovanog 1993. kao progresivna socijal-liberalna partija lijevog centra u Rusiji. Javlinski je više puta pozivao na prekid vatre kako bi se okončao rat, izazivajući zabrinutost zbog Putinove nuklearne prijetnje. Putin je nekoliko puta tvrdio da je Rusija spremna da upotrijebi nuklearno oružje u sukobu sa zapadom.
Prošlog mjeseca je suspendovao program Novi START, formalnu kontrolu nuklearnog naoružanja između Rusije i SAD. Medvedev je u januaru takođe upozorio da bi gubitak Rusije u ratu mogao da izazove nuklearni odgovor. Ruski propagandista Vladimir Solovjov tvrdi da Putin "ne blefira“ o upotrebi nuklearnog oružja protiv Zapada.
Neki su sugerisali da su ove tvrdnje najviših ruskih zvaničnika samo blef za odvraćanje od zapadne intervencije. Naučni centar Instituta za proučavanje rata (ISV) rekao je krajem februara da je nuklearni rat u Ukrajini "izuzetno malo vjerovatno“ da će se dogoditi.
Rusija ima velike zalihe nuklearnog oružja sakupljene od Hladnog rata. Ruske taktičke nuklearke, sa snagom od deset do 100 kilotona, dizajnirane su za upotrebu na bojnom polju na spornoj teritoriji. Poređenja radi, atomska bomba koja je opustošila Hirošimu 1945. bila je otprilike 18 kilotona. Rusija ima oko 2.000 komada taktičkog nuklearnog oružja.