Marija je tada kontaktirala policiju, shvativši da je vjerovatno žrtva prevare.
Španska policija uhapsila je 39-godišnjeg muškarca koji je pomoću aplikacije za upoznavanje Tinder iznudio 57.000 eura od 35-godišnje žene, što je sve češći način obmanjivanja zaljubljenih i usamljenih ljudi.
Marija iz Teulade, grada sa 12.000 stanovnika na jugoistoku Španije, stupila je u kontakt sa 39-godišnjim muškarcem, takođe Špancem, preko mobilne aplikacije za upoznavanje Tinder, prije nešto više od godinu dana. Nekoliko dana kasnije, razmijenili su brojeve mobilnih telefona kako bi nastavili da komuniciraju direktno.
Vrijeme je prolazilo, a Marija je bivala sve uvjerenija da se zaista sviđa tom muškarcu, iako se nikada nisu lično sreli, uz izgovore o poteškoćama na poslu ili privatnim razlozima i uvjeravanja da je njihova sentimentalna veza trajna. Marija, uvjerena da su već par i da će u bliskoj budućnosti zasnovati porodicu, počela da mu uplaćuje novac na njegov zahtjev za novčanu pomoć. Tvrdio je da će joj to vratiti prodajom imovine. Dug se gomilao, a on je stalno tražio još novca.
Marija je tada kontaktirala policiju, shvativši da je vjerovatno žrtva prevare. Policija je započela akciju pod šifrovanim imenom "Romantikos" i vidjela da je ova "ljubavna veza" trajala 14 mjeseci. Marija i njen "dečko" razmjenjivali su po 350 poruka dnevno. Ona mu je uplaćivala novac 8 mjeseci, ukupno 57.000 eura. Policija je otkrila da je nakon što su uplate primljene, muškarac podigao novac i držao ga u gotovini, pokušavajući da prikrije tragove.
Agenti su otkrili da on živi u primorskom gradu Gardarmar del Segura, 120 kilometara od Teulade, gdje živi Marija. Provalili su u njegovu kuću i otkrili da tamo živi sa svojom pravom 39-godišnjom djevojkom koja je znala za prevaru i koristila uplaćeni novac. Policija je detaljno pregledala njihove mobilne telefone i bankovne račune i uhapsila ih.
Čovjek je priznao krivicu i rekao da je ideju za prevaru dobio nakon što je odgledao dokumentarac "The Tinder Svindler" na platformi Netfliks. Film govori o čovjeku iz Izraela koji je na sličan način varao bogate žene uglavnom iz skandinavskih zemalja koje su žudjele za ljubavlju.
"Ova vrsta prevara je drastično porasla od izbijanja korona virusa jer su ljudi počeli više da borave kod kuće, osjećaju se izolovanije i koriste nove komunikacione tehnologije. Imali smo sreće da su prevaranti bili u blizini ovdje, u Španiji. Mogli su da budu, na primjer, u Senegalu, što bi znatno otežalo istragu i hapšenje", rekao je portparol policije koja je učestvovala u ovom slučaju. Policija ovu prevaru naziva engleskim imenom "Romance Scam".
"Prevaranti stiču povjerenje žrtve, ubjeđujući je u ljubavnu vezu. Onda traže novac, obećavajući da će ga vratiti, ali to nikada ne čine", napominje portparol.