Kompanija Majkrosoft prikupila podatke o sajber napadima Rusije.
Majkrosoft je objavio izvještaj u kojem navodi da je Rusija hakovala ukrajinske satelitske sisteme, energetske kompanije i drugu kritičnu infrastrukturu. Ruska vlada koordiniše sajber napade na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu sa raketnim i drugim fizičkim udarima dok se ruske trupe povlače iz ranije okupiranih područja Ukrajine, navodi Majkrosoft u izvještaju objavljenom u subotu.
Kremlj bi mogao da pokuša da proširi sajber napade na susjede Ukrajine koji podržavaju Ukrajinu u pokušaju da poremeti vojne i humanitarne lance snabdjevanja i oslabi podršku evropskog stanovništva Kijevu, navodi se u izvještaju.
Širenje bojnog polja
Majkrosoft je u novembru okrivio Rusiju za oktobarske napade na infrastrukturne kompanije u Ukrajini i Poljskoj sa ciljem da napadnu kompanije uključene u pružanje vojne i humanitarne pomoći Ukrajini. Sada, tehnološki gigant kaže da bi kampanja mogla biti "predznak da Rusija dalje širi sajber napade van granica Ukrajine“, sa fokusom na "zemlje i kompanije koje obezbjeđuju Ukrajini vitalne lance snabdjevanja pomoći i oružja ove zime“.
Oktobarski napadi su imali ograničen uspjeh Majkrosoft je rekao da su lokalni branioci i njegovi stručnjaci "pomogli da se obuzda uticaj napada na manje od 20 odsto mreže jedne ciljane organizacije“, ali Majkrosoft ocjenjuje da su ruski hakeri "gotovo sigurno prikupili obavještajne podatke o rutama snabdjevanja i logističkim operacijama to bi moglo olakšati buduće napade."
Cijepanje alijanse
Rusija će vjerovatno proširiti svoju upotrebu operacija uticaja kako bi "smanjila podršku odbrani Ukrajine“ iskorišćavanjem tenzija u Evropi oko cijena i nestašice energenata, navodi se u izvještaju, u kojem se navodi da ruske propagandne kuće stalno promovišu evropske proteste zbog pitanja kao što je inflacija. Rusija bi takođe mogla da pokuša da izazove ogorčenost protiv migranata jer sve više ljudi bježi iz Ukrajine zbog nestanka struje.
Rakete i zlonamjerni softver
Majkrosoft je primjetio ruske sajber napade koji ciljaju na iste sektore kao i nedavne raketne baraže Moskve u odmazdi na ukrajinske teritorijalne dobitke. Pored toga, u izvještaju se kaže da su destruktivni sajber-napadi skočili u oktobru posle dva relativno mirna mjeseca, sa napadima malvera brisanjem – koji su imali za cilj da izbrišu čvrste diskove i otežu oporavak – na energetsku, vodenu i transportnu infrastrukturu paralelno sa kopnenom protivofanzivom Ukrajine. Pedeset pet odsto Od otprilike 50 organizacija pogođenih ruskim napadima brisačima od februara, kompanije su kritične infrastrukture, piše pomenuta kompanija.
Saveznici na oprezu
Majkrosoft nije sam u praćenju ovih prijetnji. NATO takođe pomno prati dešavanja u Ukrajini, a alijansa je takođe vidjela dokaze da Rusija koordinira fizičke udare sa sajber napadima.
"Vidjeli smo da je sajber korišćen prije nego što je stvarni napad počeo, na primjer kroz uništavanje vladinih veb stranica i širenje dezinformacija u pokušaju da se uplaši stanovništvo", rekao je novinarima Dejvid van Vil, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za nove bezbjednosne izazove tokom virtuelnog brifinga. u petak. On je rekao da je NATO takođe pratio upotrebu deepfake-a, uključujući izmišljene video snimke ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji govori trupama da se predaju.
"Vidjeli smo da se sajber koristi zajedno sa kinetičkim napadima, tako da, dok je vojna infrastruktura fizički pogođena, takođe je pogođena sajber napadima“, primjetio je van Vil.