Evropska komisija zamrznula je dio novčanih sredstava koji je bio namijenjen Mađarskoj.
Evropska komisija je, prema izvorima u Briselu, odlučila da Mađarskoj ponudi dio sredstava iz fondova, uslovno, ali da najveći ostavi zamrznutim. Konačna odluka se očekuje sledećeg mjeseca. Vlada Viktora Orbana našla se pod lupom Evropske komisije zbog upornog kršenja evropskih standarda u vezi sa vladavinom prava, korupcijom i slobodom medija. Zbog toga je EK obustavila isplatu sredstava iz Fonda za oporavak, ukupno 5,8 milijardi eura, i iz kohezionih fondova.
Ovo je težak udarac za mađarsku kasu, jer je Orban računao na ta sredstva koja mu garantuju rast od najmanje 1 odsto BDP-a. Osim toga, prije godinu dana, zbog izbora, zadužio se oko 5 milijardi dolara na svjetskim finansijskim tržištima i nadao se da će ovaj novac nadoknaditi sredstvima iz fondova EU. Mađarska forinta je trenutno najslabija valuta članice EU iz istočne Evrope, ekonomska situacija se pogoršava, vlada je počela da preduzima mjere koje su pogodile male i srednje preduzetnike koji su izašli na ulice, sledili su profesori.
Šalju posebne izaslanike
Orban šalje specijalne izaslanike u Brisel da garantuje da će vlada učiniti sve što je potrebno da dokaže da je posvećena održavanju vladavine prava, da će obezbjediti da sredstva iz fondova ne idu samo kompanijama povezanim sa premijerom, da će ojačati kontrolu korupcije. EU je konstatovala sve korake mađarske vlade, 17 mjera sprovedenih u kratkom vremenskom periodu, a zatim je, poput profesora Baltazara, počela da razmišlja. I razmišljao o tome.
Sem Fleming, dopisnik Fajnenšl Tajmsa iz Brisela, najavljuje da je EK blizu odobravanja dijela sredstava iz Fonda za oporavak nakon pandemije. Prije svega zato što ne bi mogli da se koriste ako nema saglasnosti do kraja godine. Rasprava o korišćenju ovih sredstava vodi se od maja prošle godine. Ali, kako piše Politiko, ni to nije izvjesno jer Mađarska mora da pristane na nove mjere zaštite vladavine prava. Jednostavno, Komisija Orbanu ne vjeruje.
Mađarska nije sprovela reforme
Sam Fleming navodi da dio sredstava iz kohezionih fondova ostaje zamrznut jer je EK ocenila da Mađarska nije u potpunosti ispunila obećane reforme u cilju zaštite novca EU od korupcije. Tako situaciju tumači Frankfurter algemajne, dok Mađar Nemzet nastavlja da održava nadu da neće biti zamrznuto 7,5 milijardi eura iz kohezionih fondova, od ukupno 22 milijarde koliko je u budžetu do 2027. godine. Ovaj novac je gotovo presudan za očuvanje rasta mađarske privrede.
Budžet Mađarske za ovu godinu bio je oko 60 milijardi eura, ali je uključivao značajno povećanje socijalnih davanja što je pomoglo Orbanovoj stranci Fides da pobjedi na proljećnim izborima. Vijest je izašla da pošalje poruku premijeru Orbanu. Prvo, da se ne protivi nijednoj politici usmerenoj protiv Rusije na nivou EU, jer bi se moglo desiti da se zamrznu i sredstva iz Programa oporavka. Drugo, što prije ratifikovati ulazak Finske i Švedske u NATO jer vlada u Budimpešti nesumnjivo odugovlači proces kako bi time uslovila odluku EU (samo Mađarska i Turska nisu ratifikovale ulazak dvije nove skandinavske članovi). Treće, Mađarskoj je rečeno da odustane od protivljenja globalnoj minimalnoj stopi poreza na dobit preduzeća od 15 odsto koju su dogovorile SAD, EU i druge članice alijanse demokratija, a prihvatila je većina zemalja. Budimpešta će takođe morati dobro da razmisli o paketu pomoći Ukrajini od 18 milijardi eura koji je blokirala.
Skandal "velika Mađarska"
Politiko piše da je Mađarska pozvala u pomoć automobilske kompanije koje posluju u toj zemlji, ali ni one nisu uspjele. Birokrate su bile jače. Osim toga, veliki broj zemalja koje su se našle na mapi 'Velike Mađarske', sa kojom se Orban nedavno pojavio, oštro je reagovao na premijerovu nepopularnost, usled čega je izgubio podršku pojedinih zemalja koje su mu bile naklonjene.
Politiko kaže Orbanu da stavi novi šal jer je sada sam napolju na hladnoći. "Mađarska je rekla da se protivi ograničavanju ruskih cijena nafte, ali četiri diplomate su odbacile blokadu kao uobičajeno držanje Putinovog prijatelja Orbana — što samo po sebi dovoljno govori o tome koliko je nisko palo poštovanje te zemlje u Briselu“, piše Politiko. U zaključku, nije stvarno neriješeno.
Nakon što Komisija sledeće nedelje formalno prihvati odluku, konačnu presudu će doneti Savjet EU, koji čine šefovi država i vlada država članica koji odlučuju kvalifikovanom većinom, od čega 55 odsto zemalja čini 65 odsto stanovništva EU. Mađarska je tu bespomoćna, da joj u pomoć priteknu Poljska i Italija novog premijera Đorđa Melonija , to ne bi bilo dovoljno da poništi odluku Komisije.