Američki obavještajci došli su do informacija da su se Putinu usprotivili najbliži saradnici, zbog lošeg upravljanja ruskim snagama u ratu u Ukrajini.
Prema izveštaju američke obavještajne službe, čelni ljudi u Kremlju su sve nezadovoljniji razvojem rata u Ukrajini i potezima predsjednika Vladimira Putina, do te mjere da mu se prje nekoliko dana prvi put direktno suprotstavio jedan od članova njegovog najužeg okruženja. Do sada je bilo nezaimislivo da se neko usprotivi Putinu, a ako se to zaista dogodilo, to bi mogao biti nagoveštaj ozbiljnih sukoba unutar ruske elite.
Sukob između ruske elite i Putina je izazvan lošim upravljanjem i greškama tokom rata u Ukrajini. Kako piše Vašington post, ovo je simptom rastućih podjela među Putinovim najvišim savjetnicima, od kojih neki smatraju da je Rusija previše meka prema Ukrajini, dok drugi smatraju da je istrajnost u ratu u pogrešnom pravcu.
"Otkad je okupacija počela, vidjeli smo sve veću zabrinutost unutar Putinovog najužeg kruga. Naše procjene sugerišu da su oni posebno uznemireni nedavnim ruskim gubicima, pogrešnom usmjerenošću i velikim vojnim problemima“, rekao je jedan američki obavještajni zvaničnik za Post.
Ruski nezavisni portal Meduza prenio je i razgovore sa izvorima Kremlja koji ukazuju na rastuću frustraciju među vodećim političkim akterima u Moskvi.
"Svi su se uplašili pred njim. Ali to je strah bez poštovanja. Niko ga nije poštovao godinama", rekao je za Meduzu anonimni izvor blizak vladajućoj stranci. Prema njihovim rečima, problemi u Kremlju su počeli pre četiri godine kada je Putin podigao minimalnu starosnu granicu za odlazak u penziju. Od tada je sve manje počeo da razgovara i sarađuje sa svojim ministrima. „Donedavno im je iznosio scenarije koji bi bili mogući i pitao ih ’Ako ovo uradite, kakve posledice očekujete? Ako jeste, šta će se dalje desiti?‘ Danas to više nije slučaj“, izvor Meduze. rekao.
Putin ograničio kontakte
Putin je od početka pandemije korona virusa gotovo potpuno prekinuo konsultacije sa vladom i ograničio je kontakte samo na najuži krug najlojalnijih ljudi. Uglavnom se radi o njegovim bivšim kolegama iz KGB-a ili bivšim gradskim funkcionerima kada je bio zamjenik gradonačelnika Sankt Peterburga. Neki od ovih ljudi, oni koji danas zauzimaju zvanične funkcije, uglavnom su funkcioneri tajnih službi i bezbjednosnog aparata, a ostali su tajkuni preko kojih Putin upravlja ruskom ekonomijom i finansira svoj ostanak na vlasti.
Zapadni analitičari već dugo ističu da Putin verovatno ne samo toleriše, već i podstiče korupciju među svojim visokim funkcionerima. S jedne strane, da ih nagradi za lojalnost, a sa druge strane da ima vrlo lako riješenje za svakoga, kako ih ukloniti ako postanu nepodobni za njega ili uskratiti njihovu lojalnost.
Upitan o sukobu unutar Putinovog najužeg kruga, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je za Post da je zaista bilo "debata“ između ruskih lidera dok se Putin suočavao sa ključnim odlukama o mobilizaciji.
"Po takvim pitanjima postoje neslaganja. Neki misle da je trebalo drugačije da postupimo. Ali sve je to dio normalnog procesa rada", rekao je Peskov, negirajući da se bilo ko direktno suprotstavio Putinu.
"Ovo su radne rasprave: o ekonomiji, o izvođenju vojne operacije. Imamo razgovore o obrazovnom sistemu. Sve je to dio normalnog radnog procesa, nije znak podjele", zaključio je on.