Britanska kraljevska porodica ima stalne izvora, od kojih se neki nisu menjali vjekovima unazad.
Kako zarađuje britanska kraljevska porodica? Ovo je jedno od pitanja koja intrigira svjetsku javnost. Kraljevska porodica ima višestruke izvore prihoda, a kraljica Elizabeta II je iza sebe ostavila više od 400 miliona dolara.
Elizabeta II i njen najstariji sin, Čarls, svojevremeno su najviše prihodovali od svojih imanja i novca koji dobijaju od parlamenta. Ali milioni se slivaju i u džepove ostatka porodice. Tri glavna izvora monarhovih prihoda su kraljevska apanaža, vojvodstva Lankaster lična imanja i investicije. Britanski monarsi su od 12 vijeka vlasnici svih neobilježenih labudova, delfina i kitova u kraljevstvu, mada, kako se šale ekonomisti i stručnjaci za kraljevsku porodicu, od njih vjerovatno ne profitiraju baš mnogo.
Kraljevska apanaža je godišnji prihod od vlade, koji de fakto pokriva troškove putovanja, reprezentacije, osiguranja, zaposlenih i održavanja kraljevskih palata i imanja. Podsjećanja radi Elizabeta II je za fiskalnu 2016-17. dobila kraljevsku apanažu od 42.8 miliona funti. I što je najinteresantnije - ova suma je potpuno oslobođena od poreza. Kraljevska apanaža izdvaja se iz prihoda imanja i farmi, koje godišnje zarade stotine miliona funti. Većina odlazi u kasu britanske vlade, ali 15 do 25 odsto ide za kraljevsku apanažu.
Vojvodstvo Lankaster je važan izvor prihoda. Reč je o privatnim komercijalnim, poljoprivrednim i stambenim strukturama, koje datiraju od 1265. godine. Njeno Veličanstvo je u 2020. godini prihodovalo od Vojvodstva Lankaster, prema nekim procjenama, 23 miliona funti. Od tog novca Elizabeta II plaća svoje privatne troškove, ali i privatne troškove onih članova kraljevske porodice koji preuzimaju dio zvaničnih dužnosti.
Škodski dvorac Balmoral, kao i Sandringam kraj Norfolka, su kraljičino lično vlasništvo. Naslijedila ih je od oca i smatra ih svojim domom iako ih s vremena na vrijeme otvori za javnost. Elizabeta II je posjedovala vrijednu kolekciju poštanskih marki, brojnih umjetničkih djela i portfolio deonica. Istina, brojni kraljičini poznati dragulji i nakit, kao i umetnička djela, zapravo su vlasništvo humanitarnog društva Fond kraljevske kolekcije (Royal Collection Trust).
Kraljičin suprug, princ Filip, vojvoda od Edinburga, dobijao je godišnje 359.000 funti za finansiranje svojih dužnosti.
Dok je bio princ od Velsa, Čarls, i njegova druga supruga Kamila, tada vojvotkinja od Kornvola, takođe su živjeli od kombinacije javnih i privatnih sredstava. Čak 90 odsto njihovih prihoda dolazilo je iz najstarijeg vojvodstva, Kornvola, osnovanog 1337. baš da bi bilo izvor prihoda za plemstvo i kraljevsku porodicu. Vojvodstvo Kornvol posjeduje i brojne nekretnine i imanja, ostvrca i farme, i zarađuje od njihovog iznajmljivanja.
Čarls i njegova porodica su npr. 2017. zaradili 20,7 miliona funti. Uz 1,3 miliona funti od kraljevske apanaže i 461.000 od različitih javnih institucija, to je solidna zarada. Sve te pare kraljevska porodica troši na plate zaposlenih, troškove putovanja i zaštitu. Oko 6.6 miliona funti odlazi Čarlsovim sinovima, prinčevima Vilijamu i Hariju, ali i u štednju. Naravno, sada će Vilijam kao princ od Velsa dobijati mnogo više novca. A pitanje je koliko i da li uopšte nešto dobija princ Hari.
Doduše, Vilijam i Hari imaju i svoje privatno bogatstvo, koje su naslijedili od majke, pokojne princeze Dajane.