U poslednjih nekoliko meseci desio je najveći broj otkazanih letova u Evropi, prema navodima kompanije Tui.
Prekid letova u Velikoj Britaniji bio je najveći u Evropi poslednjih meseci, prema Tuiju, dok je Mančester bio najteže pogođen aerodrom, pošto je putnički operater prijavio 75 miliona evra štete zbog haosa u vazdušnom saobraćaju.
"Imali smo značajnih izazova i prekida, posebno na strani Ujedinjenog Kraljevstva. Nikada ranije nismo toliko ulagali u avione u pripravnosti, u kapacitete kratkoročnog zakupa, u ljude koji se bave pozivima“, rekao je Sebastijan Ebel, novi izvršni direktor Tuija, koji će preuzeti najviši posao početkom oktobra.
On je rekao da kompanija nije očekivala takve nivoe poremećaja jer se potražnja potrošača za odmorima u inostranstvu vratila u proleće nakon ukidanja ograničenja putovanja zbog korona virusa. Tui je okrivio nedostatak radne snage za poteškoće u Mančesteru i dodao da je bilo i poremećaja na aerodromu u Amsterdamu, koji se nastavlja.
"Bilo je aerodroma koji su bili daleko gori od drugih, i manje-više radna snaga nije bila dostupna, uglavnom zbog bezbednosti, ali ponekad i zbog rukovanja prtljagom“, rekao je Ebel.
U maju je Tui najavio otkazivanje 180 letova sa aerodroma u Mančesteru do kraja juna, što predstavlja šest letova dnevno, jer se borio da pošalje klijente na njihova odredišta tokom školskih raspusta.
Kompanija sa sedištem u Nemačkoj saopštila je da ova otkazivanja predstavljaju 1% njenog letnjeg programa. Ranije je insistirao da je otkazao manje letova od svojih rivala, uključujući IsiDžet i Britiš Airvejs, i obećao svojim klijentima da je naučio iz kašnjenja i otkazivanja letova.
Putnici koji pokušavaju da odu na dugo očekivane praznike suočili su se sa nedeljama dugih redova i otkazanih poletanja. Tui je rekao da se poremećaj uglavnom smanjio u proteklih dve nedelje, proglašavajući da se "vratio u normalu“ uprkos velikom broju kupaca koji odlaze na letnji odmor.
Rečeno je da je doveo 96 odsto svojih kupaca na odredište na vreme ili sa zakašnjenjem od manje od tri sata u maju i junu. Najveći evropski turoperator prevezao je 5,1 milion klijenata između aprila i juna – povećanje broja putnika od 84 odsto u poređenju sa 2019.
Tui je rekao da bi ostvario profit tokom kvartala po prvi put od pandemije da nije bilo 75 miliona evra pogođenih prekidom leta.
Kao rezultat toga, ostvario je 27 miliona evra osnovnog gubitka pre oporezivanja u tri meseca do juna, umesto skoro 50 miliona evra dobiti. Proglašavajući da je "kriza" u turizmu izazvana pandemijom završena, Ebel je rekao da kompanija ostaje optimistična u pogledu budućnosti uprkos smanjenju prihoda potrošača.
„Oprezni smo kada je u pitanju kapacitet... ali sveukupno vidimo stabilnu potražnju u izazovnijem okruženju“, rekao je Ebel.