Rusija nije spremna za potpuni napad na region Donjecka i zato pravi operativnu pauzu.
Čini se da Rusija pravi "operativnu pauzu" usred ofanzive u regionu Donbasa na istoku Ukrajine. Institut za proučavanje rata, istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, saopštio je da prošle srijede Rusija "prvi put u 133 dana rata" nije objavila vijest o nekom svom vojnom uspjehu i teritorijalnom napredovanju u Ukrajini, piše Val strit Džurnal. Ali to ne znači da je u Ukrajini zavladao mir, vojni koncept operativne pauze ne znači potpuni prekid ratovanja i granatiranja.
Čini se da se ruske snage na istoku Ukrajine pregrupišu i pokušavaju da pripreme pojačanje za još jedan napad, tumače zapadni analitičari neobično zatišje u ruskoj invaziji Ukrajine. Međutim, mnogi gradovi na istoku su i dalje pod granatiranjem, prenosi Njujork tajms.
Nakon zauzimanja Luganske oblasti na istoku, ruske snage su se fokusirale na susjedni Donjeck, koji uključuje strateški važan grad Slavjansk. Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je proglasilo "operativnu pauzu" kako bi se trupama omogućilo da se odmore, što je navelo vojne analitičare da zaključe da Rusija nije spremna za potpuni napad na region Donjecka, prenosi Njujork tajms.
Putin prijeti
Ruski predsjednik Vladimir Putin je ovih dana najavio da ruska vojska tek treba da uloži najjače napore protiv Ukrajine, ali zemlje sa Zapada to dovode u pitanje. "Uprkos tvrdnji predsjednika Putina 7. jula 2022. da ruska vojska 'nije ni počela' svoje napore u Ukrajini, mnoga njena pojačanja predstavljaju ad hok formirane grupe, raspoređene sa zastarjelom ili neodgovarajućom opremom", saopštilo je u subotu britansko ministarstvo odbrane.
Argument im je među ostalim to što će Rusi nove trupe rasporediti sa slabo oklopljenim vozilima MT-LB, projektovanim davne 1950. godine, dok su do sada vojsku prevozili dobro oklopljenim borbenim vozilima BMP-2. Takođe, da bi izbjegli opštu mobilizaciju, Rusi pokušavaju da regrutuju dobrovoljce. Nije lako, ali bi opšta mobilizacija bila politički previše rizična, ocjenjuje Njujork tajms.
"Neprijatelj ne prestaje da teroriše naše gradove i sela", napisao je na Telegramu Valentin Rezničenko, načelnik Dnjepropetrovske oblasne vojne uprave. Prema njegovim riječima, Rusi su tokom noći izvršili nekoliko napada na grad Krivij Rih. To nije neobično, objašnjava vašingtonski Institut za proučavanje rata u svakodnevnoj procjeni situacije u Ukrajini.
Uspješna vojna operativna pauza obično znači da su neki ciljevi i dalje napadnuti, čime se spriječava da protivnička strana krene u kontranapad dok Moskva pregrupiše svoje snage. Nakon gubitka položaja na istoku, čini se da bi ukrajinske snage uskoro mogle da pokrenu kontraofanzivu na jugu, vjerovatno oko Hersona, kako bi povratile teritoriju koja je prva pala u ruke ruskih snaga, navodi Njujork tajms.
Posle ruske "operativne pauze", sledeći cilj je Slavjansk, očekuju Ukrajinci. To je grad koji su ukrajinske vlasti ponovo zauzele nakon ustanka 2014. godine, piše Vol Strit Džurnal. U iščekivanju napada, grad je skoro prazan. U februaru je tu živjelo 110.000 stanovnika, sada se procjenjuje da ih nije ostalo više od 20.000.
Kada Rusija nastavi svoju ofanzivu, vjerovatno će se fokusirati na Slavjansk i svog susjeda Kramatorsk, rekao je u petak gradonačelnik Slavjanska Vadim Lija. U poslednje dvije nedelje u artiljerijskim napadima ruske vojske na Slovjansk poginulo je 18 civila. Izgleda da su napadi imali za cilj terorisanje stanovnika da napuste zemlju i ometanje ukrajinskih operacija iza linija fronta, rekao je gradonačelnik grada na istoku Ukrajine.