Cena barela nafte vratila se na početak rata u Ukrajini (24.februar 2022.godine) i trenutno nije ni na vidiku kraj rastu cenama goriva.
Cena barela nafte se prošle nedelje vratila na nivo sa početka rata u Ukrajini (24. februar 2022.godine) i trenutno nije ni na vidiku kraj rastu cenama goriva. Cena sirove nafte trenutno iznosi 117$ po barelu. S‘ obzirom na to da je Evropska unija uspela da bude ujedinjena u ponedeljak i da zvanično uvede embargo na uvoz ruske nafte - postavlja se pitanje do kada će rasti cena i kako će to uticati na vozače?
"OPEC" savez proizvodi više nafte te je cena opala na 117$ po barelu. Zbog toga nastaje višak koji nema gde da se skladišti ili proda. Met Smit, vodeći naftni analitičar u američkoj firmi "Kpler" (kompanija za analitiku), rekao je za CNN da će trocifrena cena nafte da se još dugo zadrži.
"Na globalno tržište mnogo utiče ‘lockdown‘ u Kini i pad proizvodnje tj. izvoza u Rusiji. Ako se taj trend nastavi, vratiće se jako brzo cena od 139$ po barelu što će mnogo uticati na građane širom sveta bez obzira na ekonomsku situaciju", naveo je Smit.
Prema njegovim rečima, glavni uzroci problema su:
- Embargo EU na uvoz ruske nafte - Evropska unija je u ponedeljak uvela embargo na uvoz ruske nafte i to će mnogo uticati na cenu. Prema rečima Smita, potražnja za "crnim zlatom" neće pasti kao što se to dogodilo 2008."Ovde se javlja jedna dilema - čak i da nastupi recesija, globalna potražnja neće pasti kao što je pala 2008. godine kada je bila svetska ekonomska kriza", rekao je Smit.
Smit smatra da će EU nastaviti sa uvozom nafte iz Rusije ali u mnogo manjim količinama.
"Direktan udar će biti na tankere koji prevoze naftu. Cena putovanja i ‘dostave‘ će mnogo da poraste", kazao je Smit.
- Nedostatak alternative - Rusija je prošle godine izvezla ukupno 14% svetske nafte, prema navodima Međunarodne agencije za Energente. Sankcije zemalja Evropske unije su drastično uticale na ruski izvoz nafte i profit koji Rusija pravi od istog. Prema navodima stručnjaka, Rusija je umanjila proizvodnju na dnevnom nivou za čak 1.000.000 barela! Ukoliko se nastave ovakvi odnosi sa EU, taj broj bi mogao da se poveća na 3 miliona barela na dnevnom nivou. "OPEC" savez je potvrdio u četvrtak da će dnevno "pumpati" dodatnih 648.000 barela kako bi kontrolisala štetu koja je nastala na globalnom tržištu i to je namenjeno za jug i avgust ove godine. To je za 200.000 barela više u odnosu na prvobitan plan koji je nastao prošle nedelje.
Analitičar Smit tvrdi da će to biti teško izvodljivo.
"OPEC se već sada muči sa dodatnom proizvodnjom koja nije bila planirana. Jedva postižu da ispune kvotu. Države poput Saudijske Arabije, UAE i Kuvajta izvoze mnogo manje od planiranog", rekao je Smit. - Potražnja na globalnom tržištu - "Drakonske" mere u Kini povodom pandemije koronavirusa koja i dalje traje, doprineli su povećanoj potražnji za "crnim zlatom". Kina je počela da ublažava mere nakon gotovo dvomesečnog ‘lockdown-a‘ i to bi moglo, ali ne mora da znači, da poveća cenu nafte prema rečima Smita.
"Ne očekujem da Kina krene agresivno po naftu jer imaju dovoljno u rezervi. Glavni uzrok problema je bio ‘lockdown‘ i važno je da je taj problem eliminisan. U poređenju sa Sjedinjenim Državama, u benzinske stanice širom zemlje stiže 5% manje goriva zbog pada potražnje", zaključio je Smit.