Embargo na naftu biće najveći i najvažniji novi korak u šestom paketu sankcija EU otkako je Rusija napala Ukrajinu 24. februara.
Zemlje Evropske unije će vjerovatno već sledeće nedjelje odobriti postepeni embargo na rusku naftu, kažu zvaničnici, čime će se zapečatiti dugo odlagana mjera koja je podijelila članice bloka i istakla njihovu zavisnost od ruskih izvora energije.
Trebale su nedjelje za EU zemlje da se dogovore o konturama mjere, a intenzivni razgovori će se nastaviti tokom vikenda prije nego što Evropska komisija, izvršna vlast bloka, stavi na papir finalni predlog i pošalje ga EU ambasadorima na odobrenje. Ambasadori će se sastati u srijedu i očekuju se da će konačno odobrenje biti do kraja nedjelje, tvrdi nekoliko EU zvaničnika koji su uključeni u proces.
Embargo na naftu biće najveći i najvažniji novi korak u šestom paketu sankcija EU otkako je Rusija napala Ukrajinu 24. februara. Paket će takođe uključivati sankcije protiv najveće ruske banke, Sberbanke, koja je do sada bila pošteđena, kao i dodatne mjere protiv ruskih oligarha, rekli su zvaničnici.
Proces bi trebalo da bude završen bez sastanka EU lidera, i time bi se izbjegla situacija da se svih 27 šefova država "odvuče" u Brisel.
Embargo će vjerovatno uticati na rusku naftu koja se transportuje tankerima, brže nego na naftu koja dolazi cjevovodom, što bi moglo da potraje nekoliko mjeseci. U oba slučaja, međutim, vjerovatno je da će blok omogućiti svojim članicama da raskinu postojeće ugovore sa ruskim naftnim kompanijama kao što je to učinio sa zabranom uglja, kojoj je dato četiri mjeseca da se u potpunosti primijeni.
Stav Njemačke je bio jasan u finalizaciji nove mjere: zemlja, ekonomski lider bloka, uvozila je oko trećine svoje nafte iz Rusije u vrijeme invazije na Ukrajinu. Ali njen ministar energetike, Robert Habek, rekao je da je Njemačka uspjela da smanji taj procenat na samo 12 odsto poslednjih nedjelja.
"Problem koji se za Njemačku prije samo nekoliko nedjelja činio veoma velikim, postao je mnogo manji. Njemačka se veoma, veoma približila nezavisnosti od ruskog uvoza nafte", rekao je Habek medijima tokom posjete Varšavi u utorak.
Rusija je najveći evropski snabdjevač naftom, koji obezbjeđuje oko jedne četvrtine godišnjih potreba bloka, prema podacima iz 2020. godine, oko polovine ukupnog ruskog izvoza. Kako se naftni embargo postepeno uvodi, zvaničnici su rekli da će blok nastojati da nadoknadi manjak povećanjem uvoza iz drugih izvora, poput zemalja Persijskog zaliva, Nigerije, Kazahstana i Azerbejdžana.
Embargo, čak i ako ga ublaži višemjesečni period postepenog uvođenja, vjerovatno će izvršiti pritisak na globalne cijene nafte, povećavajući već visoke troškove energije širom svijeta. Ideja da se smanji uticaj, koju je prošle nedjelje iznijela Dženet Jelen, ministarka finansija SAD, bila je da se uvedu carine ili ograničenje cijene ruske nafte umjesto potpunog embarga. Ali taj predlog nije prošao.