Amerika šalje vojnu pomoć u vidu 12.000 protivoklopnih sistema i stotine samoubilačkih dronova.
Vojna pomoć od Amerike se sastoji od 12.000 protivoklopnih sistema, 1.400 protivvazdušnih sistema i stotine samoubilačkih dronova, navodi se u saopštenju Bajdenove administracije. Novo oružje stiže nakon što su SAD u utorak odobrile još 100 miliona dolara pomoći za naoružavanje Ukrajine, čime je ukupna pomoć SAD Ukrajini sada dostigla približno 1,7 milijardi dolara od početka ruske invazije.
To uključuje 300 miliona dolara odobrenih prošlog petka u okviru Inicijative za bezbjednosnu pomoć Ukrajini.
Ovo je lista oružja koje će biti predato Ukrajini:
- Više od 1.400 protivvazdušnih sistema Stinger
- Više od 5.000 protivoklopnih sistema Džavelin
- Više od 7.000 drugih protivoklopnih sistema
- Stotine Svitčblejd taktičkih bespilotnih vazdušnih sistema;
- Preko 50.000.000 komada municije
- 45.000 kompleta pancira i šlemova
- Laserski vođeni raketni sistemi
- Bespilotni vazdušni sistemi Puma
- Uređaji za noćno osmatranje, sistemi toplotne slike i optika
- Usluge komercijalnih satelitskih snimaka
To ne znači da je svo oružje već stiglo u Ukrajinu, već su oni ažurirali spisak oružja koje su SAD poslale do sada i koje su se obavezale da će poslati. U srijedu je sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi rekao da su SAD poslale oko 100 samoubilačkih dronova pod nazivom "Svičblade" i da će uskoro poslati još.
Dronovi "Svičblejd" su bespilotne letjelice za jednokratnu upotrebu koji su dovoljno mali da stanu u ranac, lete brzinom od oko 100 kilometara za čas, imaju u sebi ugrađene kamere, GPS sisteme i eksploziv.
Lansiraju se iz cijevi i njihova mala veličina im omogućava da polete sa raznih vazdušnih, morskih i kopnenih platformi. Cijeli komplet koji uključujući nosivost, lanser i transportnu torbu, težine je samo 2,5 kilograma. Dron "Svičblejd" ima za cilj da napadi budu precizni i da se mogu prekinuti u posljednjem trenutku, ukoliko postoji rizik da će ugroziti civile ili imovinu u blizini. Za razliku od većine oružja, ovi dronovi lako mogu da se isključe ili da prekinu misiju u bilo kom trenutku, i da se fokusiraju na drugu metu u zavisnosti od toga šta operater komanduje.