Generalni direktor Dojče banke, Kristijan Zeving, upozorio je u ponedjeljak da će se Njemačka suočiti sa dubokom recesijom, dok je Američka centralna banka saopštila da ovoj zemlji zbog rata u Ukrajini prijeti najveća inflacija u posljednje četiri decenije.
Kristijan Zeving, koji je i predsjednik njemačkog bankarskog lobija BDB, ali i generalni direktor Dojče banke je naveo da će na, kako kaže, duboku recesiju u Njemačkoj uticati prestanak uvoza gasa i nafte iz Rusije. Pored njega, njemački zvaničnici i drugi ekonomski stručnjaci istakli su to da Njemačka ekonomija u velikoj mjeri zavisi od uvoza energenata iz Rusije, kao i da bi prestanak uvoza mogao da dovede do poremećaja u ekonomskom pogledu.
Kako prenosi Rojters banke predviđaju znatno usporavanje rasta ove godine na oko dva odsto zbog rata u Ukrajini.
"Situacija će biti još gora ako bi stao uvoz ili isporuke ruske nafte i prirodnog gasa. Ozbiljna recesija u Njemačkoj bi tada bila praktično neizbježna. Pitanje vladinih mjera pomoći kompanijama i sektorima bi tada postalo još urgentnije", rekao je on, i pozvao Evropsku centralnu banku da djeluje kako bi suzbila inflaciju.
Prema njegovim riječima, Evropska centralna banka bi trebalo da prekine neto kupovine aktiva i da pruži, kako kaže, neki signal povodom njenih kamatnih stopa, koji je prema njegovim riječima "hitno neophodan".
U svetlju rata u Ukrajini, Američka centralna banka podigla je svoju referentnu kamatnu stopu u martu da bi se suočila sa inflacijom, najvećom u posljednjih 40 godina i sa izgledima da se pogorša zbog ruske invazije u Ukrajini. Podsjetimo, FED je u martu podigao kamatnu stopu prvi put u više od tri godine (za 0,25 odsto), dok se očekuje da li će na zasijedanju u maju podići kamatne stope dodatno.
"Kraktoročno, invazija i povezani događaji mogu da izazovu dodatni pritisak na povećanje inflacije i da utiču negativno na ekonomsku aktivnost", naveli su i u saopštenju.
Predsjednik Feda Džerom Pauel rekao je da će ta ustanova učiniti sve što može da obuzda inflaciju a da istovremeno ne blokira ekonomski razvoj. Novo povećanje kamatnih stopa koje bi FED mogao dodatno da poveća u maju može uticati i na promjene kamatnih stopa Evropske centralne banke, a od čijih kamata stopa zavise kamatne stope banaka koje posluju u regionu.