Kada su se pre dve godine sastali Kim Džon Un i Vladimir Putin, razmenili su skupocene poklon, ali severnokorejski lider nije znao za jedno rusko verovanje...
Istorijski samit 2019. godine u Rusiji između ruskog predsednika Vladimira Putina i lidera Severne Koreje Kim Džong Una obeležio je zveckanje sabljama - dok su dva lidera razmenjivala "oštre" poklone. Kim je Putinu poklonio tradicionalni korejski mač, dok je ruski lider zauzvrat poklonio sablju, kao i ruski tradicionalni set za čaj za putovanja.
"Kada nije postojalo moderno oružje, koristili su takve mačevE", preneli su ruski državni mediji da je Kim rekao Putinu. "Oni predstavljaju snagu, moju dušu i naše ljude koji vas podržavaju", rekao je Džong Un Putinu, a razgovore sa ruskim predsednikom nazvao je tada "iskrenim i smislenim".
Putin se vidno namrštio kada je uzeo u ruke mač, ali je zahvalio Kimu na poklonu. Međutim, odmah mu j napomenuo da se u Rusiji, prema popularnom verovanju, ne odobrava poklanjanje oštrih predmeta. Naime, "oštri" pokloni doneće neuspeh svima koji žive u domaćinstvu, prema narodnom verovanju. Čak i suvenirsko oružje, britve i viljuške mogu dovesti do žestokih svađa. Zbog ovoga je Putin potom Kimu predao novčić da simbolično "kupi" mač od njega, navodi Pravda.
"Predlažem da nazdravim za dalje jačanje prijateljstva i saradnje između Ruske Federacije i Demokratske Narodne Republike Koreje, za dobrobit naroda naših zemalja i za zdravlje druga predsedavajućeg Kim Džong Una i svih prisutnih ovde danas", rekao je Putin tada nakon uručivanja poklona, podižući čašu belog vina sa Kimom.
Putin i Kim su rekli tada da su imali dobre razgovore o svojim zajedničkim naporima da reše sukob oko nuklearnog programa Pjongjanga, usred zaustavljenih pregovora sa Sjedinjenim Državama. Ovo je bilo prvo Kimovo putovanje u Rusiju.
Generalna skupština UN usvojila je 2. marta rezoluciju kojom se "najoštrije osuđuje agresija Ruske Federacije na Ukrajinu" kojom se krše Povelja UN i zahteva da Rusija "odmah prestane sa upotrebom sile" protiv istočnoevropske zemlje. Na tadašnjoj hitnoj sednici Generalne skupštine, 141 država članica glasala je za rezoluciju, za koju je bila potrebna dvotrećinska većina, dok je pet glasalo protiv, a 35 uzdržanih. Severna Koreja je bia među pet zemalja koje su glasale protiv rezolucije.
Izvor: YouTube/printscreen/United Nations