Mamci mogu biti efikasni u smislu obmanjivanja radarskih ili infracrvenih detektora na protivvazdušnim projektilima, ali ih treba držati u tajnosti, da protivnik ne bi mogao da ih otkrije.
Rusija koristi misteriozne mamce u Ukrajini dizajnirane da prevare radare protivvazdušne odbrane i protivvazdušne rakete, objavio je Njujork tajms.
Ovi mamci koriste se u sklopu aktivne odbrane ruske balističke rakete kratkog dometa Iskander-M. Svaki je dugačak oko 35 inča i u obliku strele sa narandžastim repom, kažu američki obaveštajci. Jedna raketa Iskander može da nosi šest ovih mamaca, koji se nalaze u cevima koje se nalaze u dnu tela projektila.
Čini se da mamci imaju najmanje dve različite vrste protivmera: ometač radarskog predajnika frekvencije i izvor toplote mamaca koji zbunjuje infracrvene vođene rakete, piše The Var Zone.
Takođe je moguće da samo telo varalice služi u svrhu falsifikovanja, stvaranjem poboljšanog radarskog potpisa koji bi mogao da navede radare da pomisle da gledaju u pravi projektil ili nešto sasvim drugo. Štaviše, ne samo da je ova vrsta mamaca prepreka potencijalnim projektilima presretačima, već predstavlja i izazove za veterane koji moraju da utvrde gde se nalazi prava raketa pre nego što pokušaju da je presretnu.
Vojni stručnjaci bili su zbunjeni ovim mamcima, čije su fotografije počele da kruže društvenim mrežama pre nekoliko nedelja, a mnogi su ih zamenili kasetnom municijom, rekao je za NIT Džon Ismej, veteran američke mornarice koji je bio kvalifikovan za uklanjanje eksplozivnih ubojnih sredstava.
This is an unidentified munition currently being found in Ukraine. At the moment an official identification has not been made. Any additional images, technical information or identification is very much appreciated:https://t.co/dtWwdIJaV3pic.twitter.com/p2lWFeljYd
— CAT-UXO (@CAT_UXO)March 5, 2022
Oni su slični mamcima iz doba Hladnog rata poznatim kao "pomagala za prodiranje“ dizajniranih da zaobiđu protivraketne sisteme kako bi uspešno pogodili metu.
Iskander je balistički raketni sistem kratkog dometa koji je razvijen ubrzo nakon raspada Sovjetskog Saveza i ima domet veći od 400 kilometara.
Džefri Luis, profesor na Institutu za međunarodne studije Midlberi u Montereju u Kaliforniji, nazvao je otkriće ove municije "obaveštajnom bonancom” za Zapad. On je rekao da se tehničke informacije o balističkim protivmerama protivnika retko mogu videti jer je njihova efikasnost drastično smanjena kada je njihova tajnost ugrožena.
Ovakvi mamci mogu biti efikasni u smislu obmanjivanja radarskih ili infracrvenih detektora na protivvazdušnim projektilima, ali ih treba držati u tajnosti. Jer ako vaš protivnik ili branilac ima pristup protivmerama, onda oni mogu da prilagode svoje sisteme protivraketne odbrane tako da ne budu prevareni, rekao je Luis za Insajder.
Luis je zbunjen zašto bi Rusija koristila ove mamce protiv Ukrajine, za koju kaže da nema vojne sposobnosti da uspešno obori projektil Iskander.
"To je veoma čudna odluka Rusa. Koristeći rakete sa ovim mamacima, oni zaista ugrožavaju sopstvenu sposobnost da poraze mnogo sofisticiraniju raketnu odbranu koju bi Sjedinjene Države i druge zemlje NATO-a mogle da koriste", rekao je on.