Novac zarađen kriminalnim aktivnostima ulagan je u nekretnine, a španska civilna garda u akciji je zaplijenila i 86 umjetničkih slika vrijednosti pet miliona eura, sedam luksuznih automobila, 16 skupih ručnih satova, 203.000 eura u kešu i 40.000 eura u kriptovalutama
Albanac sa Kosova i Metohije Baškim Osmani, koji je u javnosti poznat kao jedan od vođa kriminalne grupe koja se navodno bavi prodajom droge i pranjem novca, uhapšen je u akciji Evropola u Španiji, kodnog naziva "Kazino".
U velikoj međunarodnoj akciji Evrodžasta i Evropola, u kojoj su, uz još šest država, učestvovali i hrvatski USKOK i Zagrebačko županijsko državno tužilaštvo, razbijena je jedna od najaktivnijih mreža za krijumčarenje kokaina u Evropi, koju je organizovala albanska mafija.
Većina operacija odvijala se u Belgiji i Španiji, pretreseno je više od 80 lokacija u Hrvatskoj, Njemačkoj, Italiji i Holandiji, a uhapšeno je 45 osumnjičenih.
Osumnjičeni su navodno uvozili kokain iz Latinske Amerike u razne evropske luke, a drogu su prevozili avionima, brodovima, automobilima i kamionima. Drogu su zatim prodavali na veliko, a podaci iz Španije govore da je ogranak pod Baškimovom kontrolom navodno "oprao" 30 miliona eura albanske mafije.
Novac zarađen kriminalnim aktivnostima ulagan je mahom u nekretnine na Majorki, a španska civilna garda u akciji je zaplenila i 86 umjetničkih slika vrijednosti pet miliona eura, sedam luksuznih automobila, 16 skupih ručnih satova, 203.000 eura u kešu i 40.000 eura u kriptovalutama. Sve ovo navodno je pronađeno na imanjima Baškima Osmanija na Majorki.
Posle vijesti da je Baškim Osmani zbog sumnje da je zajedno sa braćom švercovao veliku količinu kokaina u Evropi, a zatim pare ulagao u nekretnine, upućeni u istragu kažu da neki od puteva vode i do Istre. Naime, Albanac sa hrvatskim pasošem već duže vrijeme je ulagao u nekretnine na istarskoj obali, a obnovio je i hotel "Rivijera" u Poreču, koji je preimenovan u Palazzo.
Braća Ćazim (nadimak Feliks), Burim, Bekim i Baškim Osmani našli su se pod istragom Evropola u operaciji "Crni orao". Kako se navodi u medijima, poznato je da već godinama žive u Njemačkoj, odakle su poslove proširili na Španiju, Belgiju, Holandiju i druge evropske zemlje.
Novac odavno ulažu u nekretnine i kockarnice, a u albanskim medijima predstavljeni su kao moćni biznismeni, koji su finansirali terorističku organizaciju tzv "ovk" i djelatnost bivšeg predsjednika Kosova Ibrahima Rugove, prenosi "Ekonomija onlajn".
U domaćim medijima najčešće se pominje Ćazim i to zbog navodnih veza sa pjevačicama, starletama i rijaliti zvijezdama, od kojih su se neke rado slikale sjedeći u njegovom krilu.
Kako je počeo da širi posao sa nekretninama u Njemačkoj i Španiji, Osmani je vidio i Istru, gdje je kao dječak ljetovao, kao zlatnu koku.
"Ovdje je bezbjedno, svoju djecu puštam da sami lutaju plažom, što u Španiji nije moguće. Hotel sam kupio od jednog Njemca, jer on nije znao šta će sa njime", rekao je nedavno Osmani i najavio da može u Istru da dovede bilo koji svjetski hotelski brend, "jer ima takva poznanstva".
Ali, istovremeno sa najavom širenja poslova po Istri, u njemačkim medijima su se prije godinu-dvije pojavili brojni tekstovi o navodno nelegalnim poslovima braće Osmani. Širili su poslove i na fudbal, osnovali fudbalsku menadžersku agenciju i iz Paragvaja dovodili mlade nade. Brinuli su čak i za fudbalera Dinama Filipa Lončarića, a onda je u Njemačkoj krenula i policijska istraga. Brojni advokati privremeno su blokirali nastavak istrage, ali ne zadugo.
U međuvremenu se uključio i Evropol, ali i hrvatski USKOK, istražujući poslove braće Osmani u Španiji, Belgiji, ali i Hrvatskoj. Sumnjalo se da prevoze kokain iz Latinske Amerike brodovima i avionima, a novac su prali kroz ulaganja i u Istru. U međuvremenu je obnovljen porečki hotel, s pogledom na more i visokim cijenama od 200 do 300 eura za noć u sezoni. Gosti su ga ocijenili visokom ocjenom, a onda je krenula sveobuhvatna istraga po cijeloj Evropi, koja je uključila i saradnju sa FBI.
I prije otvaranja porečkog hotela Baškim Osmani je imao problema sa pravosuđem i u Hamburgu i, kako su pisali mediji, nepravosnažno je osuđen na tri godine i devet mjeseci zatvora. Palazzo je, ipak, završen, a onda je uslijedila velika međunarodna akcija koja je dovela do hapšenja glave porodice Osmani. Pretraženi su i stanovi i poslovni prostori u Hrvatskoj, razmijenjene su i informacije hrvatskih istražitelja sa Evropolom i Osmani se sada nalazi u istražnom zatvoru u Španiji. Sada se istražuju i druga hrvatska preduzeća koja su ili poslovala sa Osmanijevima ili su bila u njegovom vlasništvu. Navodno su braća Osmani koristeći šifre i šifrovane podatke svo poslovanje, pa i ono u Hrvatskoj, kontrolisali iz sjenke.