Američki predsjednik Barak Obama razgovaraće sa liderima republikanaca i demokrata u Kongresu o dugovanjima zemlje kako bi se izbjegao bankrot.
Predsjedavajući Predstavničkog doma republikanac Džon Boner rekao je da će odustati od planova o sporazumu o smanjenju duga od četiri triliona dolara, koji uključuje povećanje poreza za bogate.
Umjesto toga, kaže Boner, republikanci će se fokusirati na manji paket od dva triliona.
Bijela kuća i Kongres trebaju do 2. avgusta da podignu limit duga od 14,3 triliona, jer se u suprotno SAD suočiti sa nestašicom novca.
Ukoliko se to dogodi vlada neće moći da isplati činovnike, vladine saradnike, penzionere i povjerioce.
Ekonomisti u Bijela kuća upozoravaju da bi takav bankrot mogao gurnuti SAD u recesiju i izazvati globalni ekonomski haos.
Kada je ranije dug dostizao svoj maksimalni limit Kongres bi glasao da se limit poveća. Ove godine republikanci žele da vide agresivnije mjere smanjenja duga.
Boner i Obama radili su prošle sedmice na sveobuhvatnom paketu smanjenja potrošnje i povećanja poreza što bi smanjilo dug za četiri triliona dolara u narednih 10 godina.
Međutim, Boner je sinoć rekao da se povlači jer taj plan uključuje povećanje poreza.
"Uprkos naporima da se nađe zajedničko tlo Bijela kuća neće pokušavati da nađe rješenje za smanjenje duga bez povećanja poreza", rekao je Boner.
On je dodao da vjeruje da je najbolji pristup fokusiranje na mjere manjeg obima i reforme sistema potrošnje.
Grupa republikanaca i demokrata u Kongresu predvođena potpredsjednikom Džozefom Bajdenom predložila je sporazum o smanjenju duga od oko dva triliona dolara, ali taj prijedlog nije prihvaćen.
Demokrate žele da zaštite humanitarne i socijalne programe kao što su "Mediker" i "Medikaid" od smanjenja potrošnje, dok republikanci odbacuju povećanje poreza.
U međuvremenu, šef kabineta Bijele kuće Vilijem Dejli rekao je danas da predsjednik Obama još uvijek želi paket smanjenja deficita od oko četiri triliona dolara i da neće odustati od oštre političke borbe da to postigne.
On je rekao za mrežu Ej-Bi-Si da bi program tog obima "poslao svijetu jasnu poruku" da SAD drže fiskalni problem pod kontrolom.
(SRNA)