Već nekoliko dana korisnici društvenih mreža pričaju o fotografiji koja se našla na profilu poznatog američkog repera.
Američki reper Ajs Kjub je na društvenim mrežama objavio fotografiju vješanja sedamnaestogodišnje partizanke Lepe Radić koju su Njemci pogubili 1943. godine u Bosanskoj Krupi, a koja je 1951. proglašena za Narodnog heroja, piše National geographic.rs.
Ajs Kjub, poznat kao jedan od najvećih boraca za građanska prava, na društvenim mrežama svakodnevno objavljuje dešavanja o nemirima i protestima u Americi, te se pretpostavlja da je i fotografija vješanja mlade partizanke Lepe Radić.
Ona se borila za slobodu, i objavljena je u tom kontekstu. Kjub nije dodao nikakav opis uz fotografiju, ali su njegovi pratioci odmah u komentarima požurili da objasne ko je djevojka na fotografiji i kakva je pozadina ovog događaja.
— Ice Cube (@icecube)June 9, 2020
Ispod fotografije, koju je slavni reper objavio, može se pročitati veliki broj komentara u kojima se čak i citiraju njene poslednje riječi, a među komentarima su se našle i izjave "Jugoslavija! Ona je heroj", "Smrt fašizmu, sloboda narodu", "Kraljica"...
Ko je bila partizanka Lepa Radić?
Fotografije vješanja Lepe Radić pronađene su maja 1945. kod jednog poginulog njemačkog vojnika prilikom oslobođenja Zagreba. U početku se nije znao identitet obješene partizanke, a kako je fotografija bila umnožena i podijeljena muzejima, Lepu je na fotografiji, prilikom posjete Muzeju revolucije u Mostaru, prepoznao jedan njen rođak.
Lepa Radić rođena je 19. decembra 1925. godine u selu Gašnici, kod Bosanske Gradiške. Bila je drugo od ukupno troje djece siromašnog zemljoradnika Svetozara Svete Radića. Kako je porodica bila isuviše siromašna, roditelji su Lepu i njenu godinu dana stariju sestru Daru poslao kod svojih roditelja u selo Bistricu.
Preko strica Vladete, posle okupacije Jugoslavije 1941. Lepa se uključila u pripreme oružanog ustanka na Kozarim a u ljeto iste godine u partizane su otišli četiri člana njene porodice – otac, stričevi i strina. Zajedno sa preostalim članovima porodice, početkom decembra Lepa je uhapšena i sprovedena u Gradišku. Dvadesetak dana kasnije, puštena je na slobodu i tada je otišla u partizane.
Stupila je u Drugi krajiški partizanski odred, pod komandom doktora Mladena Stojanovića Kada je u ljeto 1942. godine počela bitka na Kozari, Lepa je sa jednim bataljonom uspjela da se izvuče iz obruča, ali su joj u toj ofanzivi poginuli otac i stric, a jedan brat je odveden u Jasenovac, odakle si nikada nije vratio.Krajem januara 1943. godine otpočela je Četvrta neprijateljska ofanziva, a Lepa je učestvovala u evakuaciji stanovništva i ranjenika i prihvatanju izbjeglica koje su dolazile sa Banije i Korduna. Ppočetkom februara 1943. bila je zarobljena na Grmeču i sprovedena u Bosansku Krupu, gdje su je Njemci objesili.
Za narodnog heroja Lepa Radić proglašena je 20. decembra 1951. godine.