Sjevernokorejski lider Kim Džong Un nedavno je ovlastio svoju sestru, zamjenicu direktora Centralnog komiteta Kim Jo Džong, da izvrši inspekciju „pozadinskih” (logističkih) jedinica sjevernokorejske vojske kad god ona to odabere.
Izvor Dejli NK u Pjongjangu rekao je u petak da su ključni politički, administrativni, operativni, bezbjednosni i logistički komandanti u korpusu i štabovima sjevernokorejske vojske dobili „hitno naređenje“ od Kim Džong Una 11. novembra. Naređenje je bilo u oblik „razgovora” koji je sjevernokorejski lider vodio sa ključnim zvaničnicima u Centralnom komitetu vladajuće partije.
Suština razgovora bila je u tome da je Kim ovlastio svoju sestru da pregleda „u bilo kom trenutku, bez upozorenja“ cjelokupnu logistiku i napore sjevernokorejske vojske, uključujući održavanje kasarni, hranu, odjeću i gorivo. Naredba je navodno uključivala detaljno objašnjenje zašto je Kim dala ovlašćenje.
Prema izvoru, Kim je 8. novembra razgovarao o stanju vojske Sjeverne Koreje sa svojom sestrom i najvišim ličnostima Centralnog komiteta, kao što su sekretar partijske organizacije Džo Jong Von i direktor Odjeljenja za smjernice vojne vlade Oh Il Džong.
Razgovor prikazan u naredbi je bio sledeći.
Oh je 8. novembra izvestio o nalazima svoje sveobuhvatne studije unutrašnjih uslova u vojsci Sjeverne Koreje sa Osmog partijskog kongresa na početku godine do danas, neposredno prije početka zimske obuke 1. decembra.
Ohova misija utvrđivanja činjenica uslijedila je nakon naredbe Kima da se ispita stanje sjevernokorejske vojske.
U svom izvještaju, Oh je ispričao nebrojene primjere vojnika koji su poslati kući da se oporave od neuhranjenosti ili bolesti, ili kompanije koje su doživjele višestruko dezerterstvo. Uzrok je, rekao je, široko rasprostranjeno ilegalno gomilanje bogatstva u vojsci.
Rekao je da komandanti pozadinskih brigada, bataljona i četa i sekretari zaduženi za hranu i odjeću koriste vojnu partijsku organizaciju da krade zalihe kako bi zadovoljili svoje interese, pripremajući knjige u tom procesu.
Nakon što je tiho slušao izvještaj, Kim je pogledao svoju publiku i ispričao da su Džo Jong Von i najviši vojni zvaničnik Ri Pjong Čol dali suprotne odgovore na pitanje posle Osmog partijskog kongresa da li bi sjevernokorejska vojska mogla brzo da nokautira Južnu Koreju ako stranka naredi to.
Ri je rekao da bi vojska mogla da se gura do rijeke Nakdong u Južnoj Koreji i ujedini poluostrvo „odmah“ po Kimovom naređenju. Džo je, s druge strane, rekao da sjevernokorejska vojska nije u stanju da se bori zbog nestašice snabdijevanja pozadi i velike neuhranjenosti njenih vojnika.
Kim se prisjetio kako se njegova sestra, koja je u to vrijeme sjedila pored njega, složila sa Joinom procjenom i rekla da će, ako stranka odobri, ona tajno pregledati pozadinske jedinice vojske i podnijeti iskrene, iskrene izvještaje o onome što je vidjela. Kim je rekla da su obratili više pažnje na ono što su Džo i njegova sestra rekli, takozvani „junski incident“ se ne bi dogodio.
„Junski incident“ se vjerovatno odnosi na neizvršenje specijalnog naređenja koje je izdao Kim tokom Trećeg plenarnog sastanka Osmog centralnog komiteta, koji je održan u junu.
Na osnovu informacija koje je dobio Daili NK, Kimova posebna naredba je pozvala na „normalizaciju“ javnih namirnica. Međutim, kada su vlasti pokušale da riješe trenutne probleme puštanjem vojnih prodavnica hrane, saznale su da su pozadinska vojna skladišta prazna. Ovo je imalo ozbiljne posledice, uključujući i kažnjavanje niza nadležnih zvaničnika.
Tokom razgovora, Kim je rekao da ju je izbor njegove sestre u Komisiju za državne poslove na petom sastanku 14. Vrhovne narodne skupštine u septembru ovlastio da preuzme dužnosti komandanta pozadinskog područja vrhovne komande Sjeverne Koreje „iz priznanja da je fizičko stanje vojske a pripreme za snabdijevanje bile su ozbiljni problemi.” Rekao je da će se sveobuhvatni izvještaji inspekcija njegove sestre odraziti na nacionalnu politiku u vezi sa naporima vojske u pozadini.
S obzirom na to da je razgovor upućen vojsci u obliku hitnog naloga, vojno osoblje navodno kaže da moraju biti oprezniji nego inače tokom zimske obuke jer Kim Io Jong ili njeni oficiri za navođenje mogu da se pojave „bilo kada i bilo gdje“. Izvor je rekao da su tenzije u vojsci visoke jer bi osoblje moglo biti lišeno svojih pozicija ako inspektori otkriju da njihove jedinice nisu u stanju da se bore.