Ukupna planirana instalisana snaga vjetroelektrane “Gvozd” biće 54,6 megavata (MW), s očekivanom godišnjom proizvodnjom od oko 150 gigavat-sati (GWh) i pokrivaće potrebe za 25.000 domaćinstava.

Kako prenose Vijesti od postavljanja kamena temeljca do danas za potrebe izgradnje i puštanja u rad vjetroelektrane “Gvozd” izvode se radovi na izgradnji saobraćajne infrastrukture, odnosno rekonstrukciji postojećih i izgradnji novih puteva, sa ciljem povezivanja pojedinih vjetroagregata i stvaranja uslova za nesmetan transport kompletne opreme vjetrogeneratora i njihovu montažu.
Zvanično je ovo rečeno “Vijestima” iz Elektroprivrede (EPCG), koja je 20. novembra prošle godine postavila kamen temeljac za ovu vjetroelektranu.
Ukupna planirana instalisana snaga vjetroelektrane “Gvozd” biće 54,6 megavata (MW), s očekivanom godišnjom proizvodnjom od oko 150 gigavat-sati (GWh) i pokrivaće potrebe za 25.000 domaćinstava.
“Ugovorima predviđeni rok za izgradnju elektrane je 18 mjeseci, dok se u skladu sa trenutnom dinamikom izvođenja radova očekuje da ona bude u pogonu i prije ispred navedenog roka, a probni rad očekuju do kraja godine”, istakli su iz državne energetske kompanije, prenose Vijesti.
Kako su pojasnili, izgradnja pristupnih puteva predstavlja značajan dio sveobuhvatnih planiranih radova, dok na samu dinamiku realizacije izgradnje ključnu ulogu će imati realizacija aktivnosti po ugovoru za nabavku, isporuku, ugradnju i puštanju u rad vjetrogeneratora gdje je u toku proces fabrikacije glavne opreme. Iz EPCG su kazali da je ovaj ugovor sa njemačkom kompanijom “Nordex SE & Co. KG” i “ Nordex Montenegro” potpisan 20. novembra prošle godine.
“Vjetrogeneratori i pripadajuća oprema još nijesu isporučeni. Prva isporuka pripadajuće opreme, odnosno anker koševa, očekuje se krajem aprila, dok se isporuka glavnih komponenti vjetrogeneratora na lokaciju očekuje krajem trećeg i početkom četvrtog kvartala 2025. godine. Nakon realizacije građevinskih radova na pristupnim putevima, platoima i temeljima vjetrogeneratora stvoriće se uslovi za nesmatan transport gabaritnog tereta, odnosno kompletne opreme vjetrogeneratora, kao i za njihovu montažu. Sami transport opreme vjetrogeneratora unutar Crne Gore predviđen je od Luke Bar do pojedinačnih lokacija vjetrogeneratora. Prva isporuka glavnih komponenti vjetrogeneratora na lokaciju očekuje se krajem trećeg, početkom četvrtog kvartala 2025. godine, dok bi montaža otpočela odmah nakon isporuke”, rekli su iz energetske kompanije, prenose Vijesti.
Državna energetska kompanija je dobila glavnu građevinsku dozvolu za izgradnju VE “Gvozd” u julu prošle godine.
Projekat se realizuje kroz projektnu kompaniju “Green Gvozd”, koja će biti u stoprocentnom vlasništvu EPCG.
Projektne aktivnosti na izgradnji VE “Gvozd” obuhvataju faznu izgradnju i puštanje u rad tipskih platoa za montažu vjetroagregata i temelja na koje će se postaviti stubovi vjetroagregata, transformatorske stanice 33/110 kV Gvozd na projektnoj lokaciji, rekonstrukciju transformatorske stanice 33/110 kV Krnovo, zatim izgradnju jednostrukog dalekovoda 110 kV TS Gvozd - TS Krnovo, dužine 3125 m, kao i izgradnju jednostrukog dalekovoda 110 kV TS Gvozd - TS Nikšić, dužine 14730 i rekonstrukciju transformatorske stanice 35/110 kV Nikšić, prenose Vijesti.
Izgradnja VE “Gvozd” i potrebne infrastrukture za priključenje na elektroenergetski sistem Crne Gore u potpunosti će se finansirati iz kreditnih sredstava bez predviđenog učešća investitora, uz odgovarajući grejs period tokom izgradnje tako da će u suštini projekat sam sebe otplaćivati.
EPCG je u prvoj najavi ovog projekta za očekivani početak izgradnje VE “Gvozd” najavila 2021. godinu, a puštanje u rad 18 mjeseci nakon početka radova. Međutim, kasnije je pojašnjeno da je pandemija koronavirusa ključni razlog zbog koga kasni izgradnja vjetroelektrane, jer se to odrazilo na pribavljanje potrebnih dozvola, saglasnosti i na pregovore o finansiranju ovog projekta.
Projekat će finansirati iz kredita od EBRD, s kojom je potpisan ugovor o kreditiranju u junu 2023. godine. Kredit je vrijedan 82 miliona eura, prenose Vijesti.
“Ukupan iznos koji je do sada realizovan po svim izvođačkim ugovorima je oko 10 miliona eura”, kazali su iz EPCG.
Ugovoru o kreditu za potrebe finansiranja projekta izgradnje vjetroelektrane “Gvozd” prethodilo je potpisivanje Aneksa 8 Ugovora o zakupu zemljišta i izgradnji vjetroelektrane (između Vlade Crne Gore i Krnovo Green Energya) i Ugovora o regulisanju prava i obaveza, prenose Vijesti.