Danas će Skupština akcionara Rudnika uglja donijeti odluku o isplati dividende Elektroprivredi u ukupnom iznosu od 7,7 miliona eura za 2021. i 2022. godinu.
Danas će Skupština akcionara Rudnika uglja donijeti odluku o isplati dividende Elektroprivredi u ukupnom iznosu od 7,7 miliona eura za 2021. i 2022. godinu.
Skupštinu čini Odbor direktora Elektroprivrede, koja je stopostotni vlasnik preduzeća iz Pljevalja.
"Na dnevnom redu skupštine akcionara Rudnika uglja su likvidnost, poslovnost i dividenda. Predlogom odluke o dividendi predviđeno je da se uplati 30 odsto dividende za 2021. i 70 odsto dividende za 2022. godinu", precizirali su nam iz EPCG. Prema finansijskim iskazima Rudnika, u 2021. godini su imali 3,71 milion dobiti, a u 2022. godini 9,43 miliona. Što bi značilo da za 2021. godinu treba da uplate 1,11 miliona, a za 2022. godinu 6,6 miliona eura.
EPCG je upitano iz kojeg razloga sada uzimaju novac od Rudnika, s obzirom na to da će to preduzeće biti u finansijskim problemima u narednoj godini zbog zastoja Termoelektrane Pljevlja. Rudnik bi u narednoj godini trebalo da ostane bez 50 miliona prihoda zbog ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja.
EPCG u sljedećoj godini upravo zbog zastoja TE Pljevlja ima veće izdatke nego Rudnik uglja Pljevlja, budući da će, u ime nabavke nedostajućih količina električne energije, morati da posegne za većim uvozom. Konkretno, tokom drugog i trećeg kvartala, nedostajućih 700 GWh električne energije mora biti obezbijeđeno iz uvoza. Prema procjenama, ovaj uvoz će koštati oko 80 miliona eura. Iz navedene informacije se vidi da su izdaci EPCG, samo u ovom segmentu, osjetno veći od cifre koja se odnosi na Rudnik uglja.
Poslovanje Rudnika uglja neće biti ugroženo isplatom dividende od 7,7 miliona, uvjeravaju iz EPCG.
"Upravo iz te činjenice proizilazi procjena, odnosno predlog odluke o isplati dividende", naveli su iz EPCG.
Takođe, Skupština akcionara će danas birati i novi odbor direktora Rudnika uglja. Prije dva mjeseca, tačnije 14. oktobra, sadašnji predsjednik Odbora direktora RUP-a Milan Lekić je podnio ostavku.
Ovo je uradio nakon što je slupao službeni automobil dok je bio u alkoholisanom stanju. Iako je ostavku podnio prije dva mjeseca, Odbor direktora EPCG nije postupao po tome sve dosad.
Lekić je u tom periodu, primao preko 4.000 eura plate. Zaradu prima kao zaposleni inženjer u Rudniku plus naknada za članstvo u odboru direktora.
U zamjenu za Lekića, koji je kadar NSD-a, trebalo bi da dođe osoba koja je takođe kadar te partije ili koja dolazi u ime te partije.
"Informacija o novim članovima odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja može biti poznata po završetku skupštine društva. Javnost će o tome biti blagovremeno obaviještena", kazali su iz EPCG.
Oni su istakli da bi EPCG novac iskoristila za realizaciju poslovnih aktivnosti u narednoj godini.
"Kao što vam je poznato, čeka nas višemjesečni zastoj TE Pljevlja, samim tim i osjetno veći izdaci po osnovu uvoza električne energije, a uporedo sa tim izvodiće se i realizacija drugih aktivnosti, uključujući i nove razvojne projekte. S tim u vezi, naša kompanija, kao vlasnik Rudnika uglja Pljevlja, poseže za povlačenjem dividende shodno zakonskim i statutarnim pravima, te potrebama koje se odnose na adekvatnu realizaciju predstojećih poslovnih aktivnosti", zaključili su iz EPCG.
Na čelu sedmočlanog Odbora direktora EPCG je Milutin Đukanović (NSD).
Danas odluka o isplati dividende: EPCG uzima od Rudnika uglja 7,7 miliona eura
Skupštinu akcionara Rudnika čini Odbor direktora Elektroprivrede, koja je stopostotni vlasnik preduzeća iz Pljevalja.
– Na dnevnom redu skupštine akcionara Rudnika uglja su likvidnost, poslovnost i dividenda. Predlogom odluke o dividendi predviđeno je da se uplati 30 odsto dividende za 2021. i 70 odsto dividende za 2022. godinu – precizirali su nam iz EPCG.
Prema finansijskim iskazima Rudnika, u 2021. godini su imali 3,71 milion dobiti, a u 2022. godini 9,43 miliona. Što bi značilo da za 2021. godinu treba da uplate 1,11 miliona, a za 2022. godinu 6,6 miliona eura.
EPCG smo pitali iz kojeg razloga sada uzimaju novac od Rudnika, s obzirom na to da će to preduzeće biti u finansijskim problemima u narednoj godini zbog zastoja Termoelektrane Pljevlja. Rudnik bi u narednoj godini trebalo da ostane bez 50 miliona prihoda zbog ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja.
– EPCG u sljedećoj godini upravo zbog zastoja TE Pljevlja ima veće izdatke nego Rudnik uglja Pljevlja, budući da će, u ime nabavke nedostajućih količina električne energije, morati da posegne za većim uvozom. Konkretno, tokom drugog i trećeg kvartala, nedostajućih 700 GWh električne energije mora biti obezbijeđeno iz uvoza. Prema procjenama, ovaj uvoz će koštati oko 80 miliona eura. Iz navedene informacije se vidi da su izdaci EPCG, samo u ovom segmentu, osjetno veći od cifre koja se odnosi na Rudnik uglja.
Iz EPCG uvjeravaju da poslovanje Rudnika uglja neće biti ugroženo isplatom dividende od 7,7 miliona.
– Upravo iz te činjenice proizilazi procjena, odnosno predlog odluke o isplati dividende – naveli su iz EPCG.
Istakli su da bi EPCG novac iskoristila za realizaciju poslovnih aktivnosti u narednoj godini.
– Kao što vam je poznato, čeka nas višemjesečni zastoj TE Pljevlja, samim tim i osjetno veći izdaci po osnovu uvoza električne energije, a uporedo sa tim izvodiće se i realizacija drugih aktivnosti, uključujući i nove razvojne projekte. S tim u vezi, naša kompanija, kao vlasnik Rudnika uglja Pljevlja, poseže za povlačenjem dividende shodno zakonskim i statutarnim pravima, te potrebama koje se odnose na adekvatnu realizaciju predstojećih poslovnih aktivnosti – zaključili su iz EPCG.
Na čelu sedmočlanog Odbora direktora EPCG je Milutin Đukanović (NSD).