Poslanici parlamentarne većine usvojili su izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti kojim se, kako je saopšteno, odnosi između crkava, vjerskih zajednica i države čine pravednim i stavlja tačka na sukobe koje je važeći Zakon proizveo.
Prethodno su usvojeni amandmani Građanskog pokreta URA (GP) u kojima se navodi da je vjerska zajednica, odnosno dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu, koja nije upisana u Jedinstvenu evidenciju, dužna da djeluje u okviru jedinstvenog pravnog poretka Crne Gore.
Kako su kazali iz te partije, tim amadmanom se obezbjeđuje da sve vjerske zajednice poštuju crnogorske zakone, suverenitet i teritorijalni integritet, ali i djeluju u okviru jedinstvenog pravnog poretka Crne Gore.
Drugi amadman se odnosio se na član 36 koji se mijenja i glasi „Kontrolu zakonitosti namjenskog trošenja sredstava vjerske zajednice iz državnog budžeta i budžeta lokalne samouprave vrše nadležni organi, u skladu sa zakonom“.
Cilj tog amadmana, kako su pojasnili iz GP URA, jeste da se uvede princip transparentnog trošenja i kontrole sredstava koje se iz budžeta namjenski daju vjerskim zajednicama.
Poslanici opozicije nijesu prisustvovali sjednici, a iz Demokratske partije socijalista su poručili da su sve večerašnje odluke Skupštine nelegitimne i nevažeće.
Poslanik te partije Duško Marković kazao je na konferenciji za novinare da je na sceni skandalozno, neprihvatljivo i protivustavno ponašanju većine, i da nije nije izvršena zakonita verifikacija poslaničkog mandata GP URA.
On je najavio da će DPS podnijeti prijave i procedure prema sudskim organima koji će odlučiti o ovakvom ponašanju većine, i pozvao međunarodnu zajednicu „da odgovorno sagledaju ovakvo ponašanje većine i da sa opozicijom pokušaju da obezbijede vladavinu prava i poštovanje političkog sistema“.
Pred nastavkak sjednice došlo je do sitne čarke između skupštinskih službenika, nezvanično se saznaje.
Državna izborna komisija prethodno je odbila da verifikuje mandat Suadi Zoronjić koja je izabrana sa liste "Crno na bijelo", nakon što je Skupština ranije danas obavjestila da je Filip Adžić podnio ostavku.
Šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović kazao da je Zakon o slobodi vjeroispovijesti ključni „kamen spoticanja“ između građana i bivšeg režima.
Prema njegovim riječima, tim zakonskim izmjenama odnosi između crkava, vjerskih zajednica i države čine se pravednim i stavlja se tačka na sukobe koje je važeći Zakon proizveo, jer je „njegova svrha bila da stvori tenzije između ljudi“.
„Ovim izmjenama pokušavamo da ispravimo nepravdu. Poslanici treba da radimo svoj posao, da donosimo zakone i pomirimo ljude“, poručio je Bogdanović.
Poslanica URA-e Božena Jelušić kazala je da je poznato da je ona na Glavnom odboru te partije bila protiv toga da sada izglasavaju Predlog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, zbog tajminga, kratke javne rasprave i činjenice da postoji spornost u ustavnosti.
Ona je rekla da za godinu niko nije dao taj pravni akt na provjeru ustavnosti, ni bivši režim, niti crkva.
Jelušić je navela da ne pristaje da ne vidi kako se spinuje javno mnjenje i podižu emocije da bi se prestalo misliti.
„Vidjela sam kako poruka manevrisanjem sitnim navodi primaoca da prihvati samo jedno rješenje, pa se mi navodno danas ovdje odlučujemo između države i Srpske pravoslavne crkve“, kazala je Jelušić.
Ona je istakla da to nije istina.
Prema riječima Jelušić, nakon 2006. godine dosadašnja politička elita nije stvorila funkcionalnu državu, nije stvorila institucije.
„I onda je 2019. godine pokušala da ono što nije uradila pomete metlom Zakona o slobodi vjeroispovijesti. On je započeo spiralu zla. Voljela bih da se ta spirala danas nije nastavila, ali nažalost, jeste i danas nastavljena“, rekla je Jelušić.
Ona je kazala da se nada da će se poslije večerašnje odluke crkva vratiti tamo gdje joj je mjesto – „u zidove crkve, bez potrebe za naracijama koje će nas dijeliti“.
Poslanik Demokratskog fronta (DF) Marko Kovačević kazao je da je opozicija danas pokušala da diskriminiše parlamentarnu većinu, odnosno izbornu volju građana.
„Mi večeras otpočinjenmo završnu fazu Demokratske partije socijalista“, poručio je Kovačević.
On je dodao da su na sjednici Zakonodavnog odbora imali prilku da kod predstavnika nove opozicije uvide razočaranje „činjenicom da neće moći nikog da diskriminišu“.
Lider Socijalističke narodne partije Vladimir Joković kazao je da će nakon godinu vratiti zakon građanima i crkvi.
„Ova prošla vlast je prozvodila podjele i konflikte i nikako nijesu htjeli da odustanu od oduzimanja imovine crkvi koja je stvorila identitet Crne Gore“, rekao je Joković.
On je kazao da su građani litijama branili svoju Mitropoliliju i crkvu.
Prema njegovim riječima, građani su 30. avgusta odlučili i glasali protiv onih koji su donijeli ovaj Zakon i stvorili novu većinu koja će sve vjerske zajednice vratiti u ravnopravan položaj.
Poslanik DF Slaven Radunović kazao je da je zadovoljan što će, kako je naveo, jedna nepravda biti ispravljena.
“Najvažnije je da je zakon, nakon današnjih izmjena, nediskriminatorski i da će da bude jednak za sve”, rekao je Radunović.
On je naveo da se nada da će na sličan način fukncionisati kao odgovorna većina.
“Ispravljaćemo nepravde i bićemo jednaki prema svima. Ova većina će biti odgovorna i drugačija od prethodne”, poručio je Radunović.
On je kazao da “ovakva stvar koju je predsjednik Državne izborne komisije (DIK) Aleksa Ivanović večeras uradio nije greška”, i da tako nešto ne može da uradi, „a da nije ucijenjen nečim strašnim”.
“Nakon ovoga njemu slijedi krivična prijava od svih nas. Neće se odustati. Ili mu nudimo zaštitu ukoliko je bio pod pritiskom kriminalnih grupa bliskih Demokratskoj partiji socijalista. Ne samo njemu, već svakome koga DPS na ovaj način želi da ucjenjuje”, rekao je Radunović.
Branko Radulović iz Pokreta za promjene kazao je da se bori za jednu jedinstvenu pravoslavnu crkvu.
Radulović je apelovao na sveštenstvo da, bez obzira kojoj crkvi pripadaju, vode narod kroz litugiju i bogosluženje, navodeći da nije njihova dužnost “da se upliću u ovozemaljski život”
Na sjednici nije bilo poslanika opozicije, a nakon prozivanja, predsjednik Parlamenta Aleksa Bečić konstatovao je da ima kvoruma za rad.
Poslanik koalicije "Crno na bijelo" Filip Adžić, kako je ranije najavio, podnio je ostavku na mjesto poslanika, što je predsjednik Skupštine konstatovao. U toku je pauza u radu Skupštine dok se Državna izborna komisija ne izjasni o upražnjenom poslaničkom mjestu i na to mjesto ne naimenuje novog sa liste "Crno na bijelo".
Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić je pojasnio da je poslanica Demokratskog fronta, Maja Vukićević, tražila da prisustvuje sjednici na daljinu, što joj, kako je pojasnio, omogućuje Poslovnik.
Poslanik Demokrata Boris Bogdanović kazao je na početku sjednice da niko neće blokirati rad Skupštine i zatražio da se prozivkom utvrdi kvorum.
"Ko god pokuša da blokira ovaj dom, imaće žestok odgovor sa naše strane. Sada ćete vidjeti kako država rješava problem opstrukcije za samo 15 minuta", kazao je Bogdanović u obraćanju.
Zahtjev za utvrdđivanje kvoruma potpisalo je deset poslanika.
Dnevni red
Poslanici će se izjasniti o predloženim odlukama o obrazovanju odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i izmjenama Poslovnika Skupštine Crne Gore.
Na dnevnom redu je Predlog zakona o izmjeni Zakona o radu.
Poslanici će raspravljati o predlozima finansijskih i planova rada za 2021. godinu nezavisnih regulatornih tijela - agencija za elektronske medije, za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, za nadzor osiguranja i Komisije za tržište kapitala.
Na dnevnom redu su izbori i imenovanja.
Poslanici bi trebalo da se izjasne o kandidatima za vrhovnog državnog tužioca Lidiji Vukčević i Danijeli Marković.
Za izbor na tu funkciju potrebna je dvotrećinska podrška u prvom ili tropetinska podrška poslanika u drugom krugu glasanja.
Sjednici nisu prisustvovali poslanici DPS-a, SDP-a, SD-a, BS-a, LP i albanskih partija.