Podnošenje izbornih lista Državnoj izbornoj komisiji (DIK) počeće sjutra, a za verifikaciju izborne liste potrebno je da bude podržana potpisima 4.261 birača.
Predsjednica Centra za demokratsku tranziciju (CDT), Milica Kovačević saopštila je da je za potvrđivanje manjinskih lista potrebno da su podržane potpisima najmanje hiljadu birača, a za liste zajednica koje imaju manje dva odsto učešća u ukupnom stanovništvu – 300 birača.
Iz CDT-a su podsjetili javnost, nadležne državne organe, izbornu administraciju i političke partije da su u prethodnim izbornim ciklusima svjedočili potvrđivanju izbornih lista koje su podržane falsifikovanim potpisima.
„U toku predsjedničkih izbora 2018. godine, nakon provjere putem aplikacije DIK-a, hiljade građana su nam se javile tvrdeći da je neka izborna lista zloupotrijebila njihove lične podatke, te da oni nijesu te liste podržali potpisom“, navodi se u saopštenju.
Kovačević je kazala da je CDT tada primio više od hiljadu prijava građana, koje su proslijedili nadležnom tužilaštvu.
„Ni nakon više od dvije godine još ne znamo nikakav ishod tog postupka, iako nam je veliki broj građana, nakon procedure u tužilaštvu, potvrdio da to nije njihov potpis“, rekla je Kovačević.
Ona je navela da će u subotu početi podnošenje izbornih lista DIK-u.
„Za verifikaciju izborne liste potrebno je da je ona podržana potpisima 4.261 birača. Za potvrđivanje manjinskih lista potrebno je da su podržane potpisima najmanje hiljadu birača, a za liste zajednica koje imaju manje dva odsto učešća u ukupnom stanovništvu – 300 birača“, kazala je Kovačević.
Iz CDT-a su pozvali političke subjekte da poštuju crnogorske zakone i osiguraju da u prikupljenim potpisima ne bude falsifikata i zloupotrebe ličnih podataka.
„Pozivamo DIK da obavijesti javnost koje mjere planira da preuzme u cilju predupređenja i otkrivanja falsifikovanih potpisa, i sprečavanja potvrđivanja izbornih lista koje ne ispunjavaju uslove", navodi se u saopštenju.
Iz CDT-a su kazali da očekuju da novoformirana radna grupa Nacionalnog koordinacionog tijela koja se bavi izborima, što prije pripremi bezbjedna i pravedna pravila i procedure za prikupljanje potpisa u uslovima pandemije korona virusa.
Oni su pozvali pojedinačno sve članove DIK-a da temeljno provjere potpise uz podnijete liste, da svaku uočenu nepravilnost ili sumnju prijave nadležnom tužilaštvu, i da svojim glasom ne podrže potvrđivanje izborne liste iza koje stoje sumnjivi potpisi.
„Pozivamo tužilaštvo da iskažu neophodnu posvećenost otkrivanju i procesuiranju eventualnih zloupotreba u ovoj oblasti“, dodaje se u saopštenju.