Pokazna vježba, simulacija zemljotresa i evakuacije realizovana je, danas, u okviru kampanje „Dani smanjenja rizika od katastrofa 2019, Budi odgovoran – smanji rizik“, u O.Š. „Branko Božović“, u Podgorici.
Tom prilikom, ministarka i predsjednica Komisije za procjenu šteta Marija Vučinović izjavila je da vježba koju je danas realizovala jedinica Direktorata za vanredne situacije je, još, jedna u nizu aktivnosti koje se sprovode kao dio tekuće kampanje i Nacionalne strategije za smanjenje rizika od katastrofa.
„Aktivnosti koje, u kontinuitetu, sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova i Direktorat za vanredne situacije jesu dio Nacionalne strategije, koja, između ostalog, podrazumjeva edukaciju najmlađih, ali i svih građana u cilju prevencije i zaštite od potencijalnih katastrofa“, istakla je Vučinović.
„U saradnji sa UNICEF-om, GIZ-om i OEBS-om realizovali smo projekte koji se upravo fokusiraju na osnovce, djecu u vrtićima, ali i izradili planove zaštite i spašavanja i realizovali u praksi vježbe u Centrima za osobe sa invaliditetom“ , kazala je ministarka, dodajući da će ovakve i slične aktivnosti Vlade i njenih partnera biti i dalje u fokusu kako bi se na najbolji i najkvalitetniji način odgovorilo svim izazovima.
Ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić je kazao da je Crna Gora područje sa potencijalnim rizikom od zemljotresa, te da sistem mora konstantno jačati kapacitete za odgovor na tu i sve druge vrste nepogoda.
„Ono što je veoma važno, moramo znati kako postupiti u slučaju zemljotresa, jer to može pomoći da se smanji broj žrtava. U tom pogledu smo i danas organizovali ovu vježbu za koju cijenim da je izvedena vrlo profesionalno, da su jasno vidljive procedure postupanja djece i zaposlenih u školi i svih učesnika u sistemu“, poručio je Nuhodžić.
Nuhodžić je istakao da je današnja vježba, istovremeno, i poruka drugim rukovodiocima škola, javnih ustanova, privrednih društava, da izrade planove zaštite i spašavanja u slučaju prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća, te da bar jednom godišnje uvježbavaju procedure djelovanja u cilju smanjenja rizika od većih stradanja.
„Vježba je izvedena u okviru kampanje i obilježavanja Međunarodnog dana smanjenje rizika od katastrofa, a dodatno smo potvrdili da Ministarstvo unutrašnjih poslova ulaže značajne napore kako bi se povećala bezbjednost građana u slučaju elementarnih i drugih nepogoda, a, takođe, unaprijedili kapacitete i procedure djelovanja u ovakvim stvarnim situacijama“, pojasnio je Nuhodžić.
„Vlada Crne Gore je u saradnji sa kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori već 2013. godine uspostavila među-predmetni program u oblasti smanjenja rizika od katastrofa, za obrazovanje nastavnika u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori”, izjavila je generalna direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje, Arijana Nikolić - Vučinić.
Tako je, prema njenim riječima, u okviru postojećeg programa obučeno oko 200 nastavnika, za dalju edukaciju učenika na temu smanjenja rizika od katastrofa.
“Zahvaljujući nadležnim, Ministrastvu unutrašnjih poslova, Kabinetu ministarke bez portfelja, kao i Direktoratu za vanredne situacije omogućeno je da se na ovaj način, kroz praksu, pokazne vježbe kontinuirano i na kvalitetan način edukuju kako djeca, tako i nastavni kadar u cilju prevencije i zaštite od katastrofa. Ovakav vid kampanje i pratećih aktivnosti su najbolji model u podizanju svijesti iz ove oblasti”, kazala je Nikolić-Vučinić.
Generalna direktorica Direktorata je podsjetila i na to da je, povodom godišnjice obilježavanja zemljotresa 1979. godine Ministarstvo održivog razvoja i turizma organizovalo distribuciju informativnog materijala djeci na temu smanjenja rizika od katastrofa.