Crnogorski opozicioni pokret "Odupri se" napisao pismo Njemačkoj kancelarki Angeli Merkel uoči njenog susreta sa predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem u kojem traže od nje da "ne nasjeda" na njegove priče.
Ovaj opozicioni pokret, koji sebe naziva "građanskim otporom režimu MIla Đukanovića", i koji od polovine februara organizuje proteste u Podgorici, u pismu skreće pažnju Angeli Merkel da "pažljivije bira koga naziva faktorom stabilnosti na Balkanu", navodeći niz teških optužbi na račun Đukanovića, uključujući i one u vezi sa švercom cigareta, korupciji, kriminalu, neriješena ubistva novinara, više nego sporne i sumnjive privatizacije...
"Među zvanicama i vašim gostima na sastanku zemalja Zapadne Evrope izdvaja se predsjednik Crne Gore. Sve vaše kolege, evropski premijeri i predsjednici, dolaskom na funkcije zatekli su ga na poziciji njenog apsulutnog gospodara. Vi prije 15 godina, a vaš kolega Emanuel Makron (predsjednik Francuske) prije dvije. Mnoge evropske predsjednike, premijere, kao i ambasadore koje ste slali u Crnu Goru, Milo Đukanović je ispratio u 'penziju'. Poštovanje koje mu ukazujete danas vjerovatno će iskazivati i vaši nasljednici kada i vas isprati u političku prošlost. Zato vam pokret građana #Oduprise upućuje pismo i savjet da pažljivije birate koga nazivate faktorom stabilnosti na Balkanu", piše u pismu ovog pokreta.
Potpisnici ovog pisma ukazuju Merkelovoj na mnoge afere koje se dovode u vezu sa crnogorskim državnim vrhom, pa i Đukanovićem (poput afera "Snimak" i "Koverta"), da su njemačke diplomate vrlo dobro upoznate sa tim i da one "dokazuju da je volja građana na izborima izražena kroz pritisak, strah i korupciju".
"Iako dolazi iz jedne od najsiromašnijih evropskih država, Đukanović je jedan od najbogatijih evropskih predsjednika. Kako on, tako i članovi njegove najuže porodice. Bogatstvo koje se mjeri stotinama miliona eura, Đukanović i njegova porodica stekli su za vrijeme njegove tridesetogodišnje vladavine", piše u ovom pismu.
Angeli Merkel, koja je domaćin liderima zemalja Zapadnog Balkana na samitu u Berlinu, poručuju da "postoje altnernative lošem".
"Ako vjerujete da građani Njemačke i EU zaslužuju da uživaju u blagodetima država u kojima postoje: vladavina prava, medijske slobode, odgovornost za zločine, gdje ne postoji sprega kriminala i vlasti, gdje se korupcija sankcioniše, gdje prosječna plata mora biti koliko i potrošačka korpa (a ne tri puta manja), gdje građani slobodno mogu da izraze svoju volju na izborima - onda pružite ruku onima koji dijele te iste vrijednosti u Crnoj Gori i na Balkanu. Uz svjesnost da na Zapadni Balkan gledate kao na trusno područje, razumijemo potrebu za naglašenom stabilnošću. Jasno nam je i da želite da osnažite naš ekonomski rast, ali takvom strategijom gubimo ono što je srž naše misije, a to je demokratija. Vi rješavate probleme kratkoročno, ali nam na duže staze ostavljate rupe koje ni generacije ispred nas neće biti u stanju da isprave", piše u pismu ovog pokreta.
Uz poruku da je Crnoj Gori "konačno potrebna demokratija", kreatori pisma su bili nadahnuti, citirajući dio iz Geteovog "Fausta":
"A kako da mi mali učimo vas velike?
Vi ste Gete. Vi ste Faust. Ne nasjedajte na našeg Mefista!
Jer on bi:
'Iz ovih stopa đavolu bih se predao, samo kad i sam đavo ne bih bio'".
***Mefisto je jedan od glavnih demona u hrišćanskoj mitologiji i često se koristi kao drugo ime za Sotonu ili Đavola. Vrlo je zastupljen u njemačkoj literaturi kao glavni negativac. Najpoznatije djelo u kojem se pominje Mefisto jeste Geteov "Faust", koji prodaje svoju dušu Đavolu.