Evropski parlament donio nekoliko rezolucija za balkanske zemlje koje se tiču poštovanja ekoloških zakona. Od Crne Gore se zahtijeva da poštuje zaštićena područja.
Evropa brine za prirodnu sredinu Balkana i posebno je osetljiva na projekte u balkanskim zemljama koje bi mogle da ugroze život ljudi, životinja i biljaka.
Evropski parlament je ove nedelje usvojio nekoliko pojedinačnih rezolucija za balkanske zemlje.
Što se tiče Crne Gore, Evropski parlament je u odvojenoj rezoluciji zatražio da se povuku svi projekti koji se preduzimaju u zaštićenim područjima.
Pozdravlja mogućnost otvaranja poglavlja 27 u pregovorima sa Crnom Gorom ove godine i poziva vlasti da bolje zaštite najvrjednije oblasti, naročito biološku raznovrsnost, i pregledaju projekte izgradnje hotela i hidroelektrana.
U Rezoluciji se napominje da razvoj dodatnih hidroenergetskih i turističkih kapaciteta, posebno onih u zaštićenim područjima, mora zadovoljiti ekološke standarde EU. Takođe se izražava zabrinutost zbog neodrživog razvoja hidroenergije, pošto se mnoge od 80 hidroelektrana ne planiraju u skladu sa međunarodnim konvencijama ili zakonodavstvom EU, uprkos zahtjevima poglavlja 27.
Rezolucija pozdravlja uspješno usklađivanje između Zakona Crne Gore o prekograničnoj razmjeni električne energije i prirodnog gasa i Trećeg energetskog paketa u 2016. godini; pohvaljuje unapređenje zakonodavstva Crne Gore o energetskoj efikasnosti i obnovljivoj energiji, ali poziva vlasti da u potpunosti usklade nacionalne zakone sa Direktivom o obnovljivim izvorima energije i Direktivom o energetskom učinku zgrada
U odvojenoj rezoluciji EP poziva Evropsku banku za rekonstrukciju i razvoj (EBRD) i Evropsku investicionu banku (EIB) da preispitaju svoju podršku projektima hidroelektrane i da povuku sredstva za sve projekte koji se preduzimaju u zaštićenim područjima ili nemaju zdravu ex-ante životnu sredinu procjene uticaja.
Naglašava se i potreba za pravovremenim i tačnim informacijama o uticaju izgradnje autoputa na rijeci Tari, koja će biti dostupna široj javnosti, kao i za prekid svih aktivnosti odlaganja otpada i izmjene riječnih korita, u skladu sa preuzetim obavezama Crne Gore za očuvanje područja sa posebnom nacionalnom i međunarodnom zaštitom;
Ističe se i potreba da se napuste projekti velikih hidroelektrana na rijeci Morači, jer imaju značajne štetne efekte na Skadarsko jezero i rijeku Taru, koji su zaštićeni nacionalnim i međunarodnim zakonodavstvom.
Rezolucija koja se odnosi na Srbiju, tiče se i masovne gradnje mini-hidroelektrana, izražavajući posebnu zabrinutost što se pojedine grade u zaštićenim područjima. Isti problemi postoji i u Albaniji i Makedoniji. Ističe se da su građani Evrope ustali u zaštitu balkanskih reka, kao i da su lokalne zajednice u zemljama Balkana sve glasnije i odlučnije u zaštiti svojih reka.