Evropski parlament podržava pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji, i očekuje napredak u ključnim oblastima kao što je vladavina prava.
U zajedničkom saopštenju o 16. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore (POSP), navodi se da je 16. sastanak uspješno završen danas u Strazburu usvajanjem Deklaracije i preporuka, kao i zajedničkim saopštenjem.
Pozdravlja se osnivanje privremenog skupštinskog odbora i pozivaju poslanici opozicije da konstruktivno učestvuju u radu Odbora kao i POSP-a.
„U saopštenju se navodi da EP pozdravlja napredak u vladavini prava i do sada postignute rezultate u poglavljima 23 i 24, i naglašava da je i dalje od suštinskog značaja za ukupnu dinamiku pregovaračkog procesa da cjelokupni sistem vladavine prava proizvede konkretnije rezultate“, kazali su iz Skupštine.
Prethodno je, tokom drugog dana rada POSP-a, predsjednik Skupštine Ivan Brajović govorio o ulozi Crne Gore u regionalnoj saradnji i njenom doprinosu stabilnosti na Zapadnom Balkanu, unaprjeđivanju konstruktivnog dijaloga i promociji zajedničkih evropskih vrijednosti.
„On je naglasio da su napori Crne Gore prepoznati ne samo od naših susjeda, sa kojima nemamo otvorenih pitanja koja mogu da ozbiljno ugroze naše bilateralne odnose, već i od strane evropskih i drugih partnera“, kaže se u saopštenju Skupštine.
Poslanik Tarzan Milošević govorio je o ekonomskim performansama na evropskom putu Crne Gore, dok je poslanik Adrijan Vuksanović imao izlaganje na temu održivog razvoja i zaštite životne sredine.
Potpredsjednik Skupštine Branimir Gvozdenović je, kakoo se navodi, u diskusiji o ekonomskim performansama napretka Crne Gore, razvoj ilustrovao nizom konkretnih pokazatelja.
„Dok je na temu održivog razvoja istakao da posebna pažnja treba da bude usmjerena na zaštićena područja u našoj zemlji u skladu sa usvojenim strategijama“, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da je u diskusiji na temu zaštite životne sredine, poslanica Marta Šćepanović govorila o stalnim promjenama toka rijeke Tare i pozvala se na iskustva lokalnog stanovništva sredine u kojoj živi.
Kako su kazali iz Skupštine, poslanik Ranko Krivokapić je, kao jedini opozicioni poslanik, diskutovao po svim tačkama dnevnog reda.
Brajović i Gvozdenović su se u Strazburu sastali sa predsjednikom EP Antoniom Tajanijem, sa kojim su razgovarali o aktivnostima Skupštine na domaćem i međunarodnom planu, evropskom putu Crne Gore i njenoj ulozi na Balkanu i šire.
Na sastanku je, kako je saopšteno, bilo riječi i o parlamentarnoj i ekonomskoj diplomatiji u interesu jačanja ekonomije Crne Gore i njenih evropskih partnera.
Tajani je, u izjavi nakon sastanka, pohvalio rad i ulogu Crne Gore u stabilnosti Balkana jer, kako je rekao, bez stabilnog Balkana nema ni stabilnosti Evropske unije.
Prema njegovim riječima, očekuje se da će Crna Gora tu imati veoma značajno mjesto.
„Veoma podržavamo i smatramo značajnim prisustvo zvaničnika Crne Gore u Briselu, Strazburu i zemljama članicama. To veoma jača kredibilitet Crne Gore i utiče na jačanje odnosa“, kazao je Tajani.
On je poručio da će EP podržati napore Crne Gore na putu uspješnog zaključenja i punog učlanjenja u EU, nakon već uspješnog učlanjenja u NATO.
Brajović je, kako je saošteno, rekao da je lijepo čuti riječi o važnosti prisustva Crne Gore na svim evropskim adresama, i pohvale integracionog puta i doprinosa u regionu Balkana i šire u Evropi.
„Predočio sam Tajaniju aktuelne trenutke u Crnoj Gori, doprinosu kada je riječ o radu na izbornom zakonodavstvu, kao i o napretku u integracionim procesima i ekonomskom razvoju“, kazao je Brajović.
On je naglasio da se Skupština Crne Gore ozbiljno bavi parlamentarnom diplomatijom, ne samo na nivou rukovodstva, nego i na nivou svih poslanika, „koji su vrlo angažovani u svim međunarodnim organizacijama i sve čine da se dobar glas o Crnoj Gori što dalje čuje“.