PODGORICA, 15.2. – Višemjesečna blokada rada Savjeta Javnog servisa RTVCG otklonjena je u četvrtak nakon što su poslanici u crnogorskom parlamentu u četvrtak izabrali kandidata nevladinog sektora Dželala Hodžića za novog člana.
Hodžić je šesti član Savjeta i njegov izbor omogućava kvorum za punopravno odlučivanje. Sada to tijelo ima ukupno 11 članova, prenosi Republika.
Iako su poslanici opozicije u trenutku glasanja napustili skupštinsku salu, kvorum vladajućoj koaliciji obezbijedio je poslanik Bošnjačke stranke Amer Halilović.
Ostali predloženi kandidati - Biljana Zeković i Goran Đurović nijesu dobili potreban broj glasova, kao ni Esad Kočan dan ranije.
Povodom kandidature režisera Blagote Erakovića dogovoreno je da se provjeri podrška 1250 sindikalnih organizacija i 21-og povjereništva. Ta podrška problematizovana je opozicija posumnjala da sindikalci uopšte i znaju da su nekog podržali da ih predstavlja u Savjetu RTCG.
Prvi zadatak Savjeta RTCG biće da donese preporuke o praćenju predizborne predsjedničke kampanje na Javnom servisu.
Crnogorski reditelj i predsjednik Sindikata kulture Blagota Eraković optužio je poslanike opozicije da su tendenciozno i zlonamjerno protumačili zvaničan predlog Saveza sindikata da on bude kandidat te organizacije za člana Savjeta.
On je kazao da se svako demokratsko društvo u svijetu ponosi vanpartijskim deklarisanim intelektualcima i stručnjacima, a opterećeni poslanici koji su preko partizma zasjeli u poslaničke klupe sve trpaju u svoje partijske prenatrpane vreće.
Eraković je kazao da se ne stidi svog patriotskog i stručnog angažmana u Crnoj Gori i istakao da od prestanka postojanja Saveza komunista ne pripada ni jednoj političkoj partiji.
“ Ostaću i dalje na poziciji partijski neangažovanog intelektualca i biti kao i do sada oštar kritičar svih društvenih devijacija i nepravdi u društvu ma sa koje strane one dolazile, naročito kada je kultura u pitanju”, poručio je on.
Istovremeno, Savez sindikata optužio je opoziciju da su na najgrublji i tendenciozan način pokušali napad na tu radničku organizaciju.
“ Nadam se da će imenovanje Erakovića, predsjednika Sindikata kulture, imati puni legitimitet pred Skupštinom”, navodi se u pismu Popovića predsjedniku parlamenta Ranku Krivokapiću
(MONDO)