Izvještaj Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore za prošlu godinu ohrabrenje je za Vladu, ali i za čitavo crnogorsko društvo, ocijenio je potpredsjednik Vlade Zoran Pažin.
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici Aivo Orav uručio je Pažinu Izvještaj o Crnoj Gori, koji je danas predstavljen u Strazburu. Pažin je na konferenciji za novinare kazao da je Crna Gora lider u procesu evropskih integracija.
„To je za nas podsticaj, ali i obaveza i odgovornost da dostignemo sve potrebne standarde i potvrdimo stav evropskih partnera iz Brisela“, rekao je Pažin.
On je kazao da je Izvještaj, kao i prethodni, neka vrsta konitnuiteta napredovanja Crne Gore ka članstvu u EU.
„Izvještaj je ohrabrenje ne samo za Vladu, već i za čitavo crnogorsko društvo, jer daje jasne pokazatelje u pogledu rezutata koji su ostvareni i predstavlja vrstu akcionog plana šta je potrebno uraditi da bi se naše društvo intenzivnim tempom približavalo standardima EU“, rekao je Pažin.
On je naglasio da je ključno pitanje iz oblasti vladavine prava, koja je preduslov za napredak u svim ostalim oblastima.
Pažin je kazao da su 30 otvorenih poglavlja i tri zatvorena rezultat koji zaslužuje uvažavanje.
Kada je u pitanju vladavina prava, Pažin je ukazao da EK pravi razliku između ispunjavanja obaveza koje su u nadležnosti Vlade, odnosno pripremanje zakonodavnog okvira i izgradnju institucija, gdje se bilježi jasan progres, u odnosu na izazove koje predstavljaju implementacija tih propisa u praksi.
On je rekao da se bilježi određeni napredak kada je u pitanju pravosuđe, spječavanje krijumčarenja ljudima i borba protiv trgovine narkoticima.
„Ozbiljan izazov biće u oblati finansijskih istraga i privremenog i trajnog oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću, pranja novca i trgovine ljudima“, naglasio je Pažin.
Posebno zadovoljstvo, pema njegovim riječima, predstavlja činjenica da ubrzan ekonomski rast Crne Gore u prethodnoj godini i činjenica da je imala jednu od najbrže ratućih ekonomija nije ostalo nezapaženo kod evropskih partnera. Kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala, Pažin je poručio da će prioritet crnogorskih institucija biti beskompromisna borba za sigurnost građana.
On je kazao da je u borbi protiv korupcije ostvaren početni bilans rezultata i da je i ove godine ponovljena ocjena da nema progresa kada su u pitanju mediji.
„Vlada je već predvidjela izmjene zakona o medijima i Javnom servisu. Sami predstavnici medija i civilnog sektora će na određeni način biti uključeni u pripremu ovih zakona“, rekao je Pažin.
Napredak u vladavini prava, ne i u slobodi govora
Orav je objasnio da Izvještaj pokriva period od oktobra 2016. godine do februara ove godine i da njime nijesu obuhvaćeni predsjednički izbori koji su u Crnoj Gori održani u nedjelju.
„Međutim, u Izvještaju je naglašeno da potreba sveobuhvatna i opsežna izborna reforma“, saopštio je Orav.
On je kazao da pregovori sa EU napreduju dobro i dodao da je, što se tiče političkih kriterijuma, cijeli period bio u sjeni bojkota opozicije.
„Vraćanje političke debate u parlament obaveza je svih političkih aktera“, naglasio je Orav.
Kako je dodao, postoji potreba za većom transparentnošću javne uprave, učešćem svih zainteresovanih strana i poboljšavanjem kapaciteta za primjenu zakona.
„Potreban je jaka politička volja da se bi se ostvarila depolitizacija i optimalizacija javne uprave“, smatra Orav.
On je kazao da je ostvaren napredak u pravosuđu, ali da je potrebo u potpunosti implementirati zakone.
Orav je istakao da, uprkos određenom napretku koji je ostvaren, borba potiv korupcije izaziva zabrinutost, i poručio da institucije moraju da pokažu proaktivniji stav.
„Treba da se pozabavite izazovima vezano za kredibilitet, nezavisnost i određivanje priorteta u Agenciji za spječavanje korupcije (ASK)“, poručio je Orav.
On je dodao da postoji određeni inicijalni bilans ostvarenih rezultata u oblasti krijumčarenja migrantim i narkoticima i da je potrebno više rezultata ostvariti u oblati pranja novca i trgovine ljudima.
Orav je istakao da nije ostvaren napredak u slobodi izražavanja i rješavanju starih slučajeva napada na novinare, navodeći da politička miješanja u rad Javnog servisa i Agencije za elektronske medije izazivaju ozbiljnu zabrinutost.
Crna Gora je, prema njegovim riječima, ostvarila napredak u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije.
„Makroekonomske i fiskalne stabilnosti su ojačane, ali je potrebno uložiti dalje napore da bi se riješila određena pianja, najprije javni dug“, ocijenio je Orav.
On je kazao da su izvještaji EK kritični kako bi pomogli državama Zapadnog Balkana da se što bolje pripreme za članstvo u EU.
Na pitanje novinara da prokomentariše utvrđivanje odgovornosti sudija i tužilaca, Pažin je rekao da kao član Sudskog savjeta nije inicirao postupke o utvrđivanju odgovornosti.
„Ohrabrujem Sudski savjet i disciplinske organe da se suočavaju sa propustima u radu sudija, posebno onih koji se mogu tumačiti kao izarz loše namjere ili nedostatka profesionalizma i znanja", rekao je Pažin.
Upitan da li je ASK radila dobro u protekle dvije godine, Pažin je ukazao na „kratko pamćenje“, jer, kako je rekao, nije davno bilo kad je konstatovan pomak u radu ASK-a.
„Sad imamo jednu vrstu zabrinutosti zbog rada ASK. Treba konstatovati i pomake, ali ne bježati odpitanja koja ukazuju da je je rad Agecnije moguće učiniti boljim", rekao je Pažin dodajući da je uvjeren da će ASK pokazati proaktivni pristup i da će to dati rezultate.
Orav je kazao da je borba protiv korupcije složeno pitanje svuda u svijetu i da je ASK relativno mlada institucija, kojoj treba vremena da počne da radi savršeno.
"Identifikovali smo nekoliko pitanja gdje jasno vidimo prostor za poboljšanje i siguran sam da će to ASK ozbiljno shvatiti", naglasio je Orav.