Predsjednički kandidati ukrstili su svoja mišljena u debati koju je emitovala državna televizija. Kandidat DPS-a nije došao, Dobrilo Dedeić zbog odsustva Mila Đukanovića napustio studio.
Svi predsjednički kandidati učestvovali su u prvoj debati koju večeras emitovala RTCG, osim lidera DPS-a Mila Đukanovića. Iz njegovog izbornog štaba je saopšteno kako je, zbog intenzivne predsjedničke kampanje, spriječen da učestvuje u emisiji. Dobrilo Dedeić je zamjerio Javnom servisu što nije obezbijedio učešće Đukanovića i nakon prvog kruga pitanja napustio studio.
DPS o debati: Važniji su susreti sa građanima
Odnos prema Evropskoj uniji
Kandidat za predsjednika Marko Milačić je za Crnu Goru u EU, ali da na prvom mjestu budu nacionalni interesi. Milačić kaže da ako proces ne bi išao onako kako treba, ugledao bi se na Veliku Britaniju.
Mladen Bojanić kaže da Crna Gora treba da bude u EU, ali da predhodno ispuni evropske standarde. Ako bude izabran za predsjednika Crne Gore Hazbija Kalač bi nastavio evropski put države, ali ne tako da ona bude "zarobljena na putu ka EU", dok kandidat Dobrilo Dedeić kaže da se protivi ulasku Crne Gore u Evropku uniju . Kandidatkinja Draginja Vuksanović smatra da je put ka EU od prioritetnog značaja za razvoj države.
Marko Milačić i Dobrilo Dedeić ocijenili su skandaloznim to što kandidat DPS-a Milo Đukanović večeras ne učestvuje u debati.
- Hazbija Kalač smatra da je glavni kočničar države vlast, ali da i opozicija ima problema sa evropskim putem. Vasilije Miličković zalaže se za otvorene liste i smatra da su Draginja Vuksanović i njena partija odgovorni za "Milovu privatnu državu". Vuksanović je odgovorila da nikada nije dala podršku pohari države.
Dobrilo Dedeić je napustio studio jer u debati ne učestvuje kandidat DPS-a Milo Đukanović.
O NATO-u
Kandidat Milačić smatra da ne smijemo da prihvatimo činjenicu da je Crna Gora u NATO-u. "To nije mudra politika za ovako malu zemlju", rekao je Milačić i javno dao podršku Milanu Kneževiću koji je kako je rekao, veliki protivnik Alijanse.
"Milane drži se, nisi sam", rekao je Milačić.
"Diskutabilna je bila podrška građana NATO-u", kaže Mladen Bojanić i dodaje da se zalagao da Crna Gora o Alijansi odluči na referendumu.
Hazbija Kalač kaže da se "drugačije nije moglo" i da se sa tim pitanjem i danas politički trguje. "Crna Gora je postala članica NATO-a i sa tim se ta priča završila", kaže Kalač i dodaje da bi vodio računa da crnogorski vojnici ne idu u misije van granica naše države.
"Ne mogu da govorim o NATO i EU jer smo mi toliko daleko od svega", kaže Miličković.
Draginja Vuksanović smatra pitanje NATO-a završenim. Ona je zamolila građane da se ne dijele na one koji su za i one koji su protiv NATO-a, već da se ujedine u ekonomski patriotizam.
Spoljna politika
Marko Milačić je kazao da Crna Gora treba da razvija bratske odnose, prije svega sa Srbijom, a kao predsjednik bi preispitao odluku o priznanju Kosova. Draginja Vuksanović smatra da je Srbija potpisivanjem Briselskog sporazuma faktički priznala Kosovo te da Crna Gora u taj proces ne treba da se miješa. Kalač je smatra da treba otvoriti pitanje dijaloga među narodima, a Bojanić kaže da je osnov za napredovanje na putu ka EU regionalna saradnja te da sa susjedima treba imati korektne odnose.
Zakonodavna i izvršna vlast
Mladen Bojanić kaže da bi u skladu sa Ustavom pokušao da oslobodi "zarobljene institucije". Kalač bi inicirao promjene u smislu normativnih regulacija i pokušao da utvrdi razloge zbog kojeg se sjever iseljava, a to niko ne primjećuje. Miličković kaže da je podnio 28 krivičnih prijava protiv sudija i da mu preostaje samo još da se "fizički sa njima obračuna". Vuksanović kaže da bi predlagala zakone koji bi bili u interesu građana.
Kandidati su pozvali građane da na izborima glasaju za promjene u Crnoj Gori.