Zakon o izvršenju Odluke Ustavnog suda, kojim se uređuje pravni status korisnica naknade po osnovu rođenja troje ili više djece, je nehuman, ocijenio je funkcioner Demokratske Crne Gore, Neven Gošović.
On je na konferenciji za novinare ukazao na posljedice primjene novousvojenog Zakona na pravni status majki koje su bile korisnice prava na naknadu, kao i na, kako je naveo, zloupotrebe u postupanju državnih organa kada je u pitanju primjena tog akta.
Gošović je kazao da je pravni status preko 22 hiljade majki novim Zakonom uređen tako da 12.981 njih, koje su pravo na doživotnu naknadu stekle po osnovu vremena provedenog na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, gubi to pravo, i da u roku od 15 dana treba ponovo da se prijave na evidenciju Zavoda.
„Ovakvo zakonsko rješenje je duboko nehumano, najveći broj njih, prije ostvarivanja prava na naknadu, nije ostvarivao pravo na bilo kakvu naknadu po osnovu nezaposlenosti. Nepovoljnije pravno stanovište u pogledu uređenja njihovog pravnog statusa nije se moglo izmisliti“, smatra Gošović.
Kako je naveo, majkama kojima je radi ostvarivanja prava na naknadu obustavljena isplata penzija, za njih 4.761 ukida se pravo na naknadu, i utvrđuje im se da mogu nastaviti sa korišćenjem penzije, na način što će podnijeti odgovarajući zahtjev Fondu PIO Crne Gore.
Zakonom se, podsjetio je Gošović, na poseban način uređuje pravo na naknadu 4.309 majki koje su raskinule radni odnos da bi ostvarile pravo na doživotnu naknadu.
„U pogledu njihovih prava, Zakon nije ispoštovao ni pravno stanovište Ustavnog suda, jer su dovedene u nepovoljniju pravnu i faktičku situaciju, od one u kojoj su bile kada su zbog prihvatanja doživotne naknade prekinule svoj radni odnos“, kazao je Gošović.
Tako se, kako je naveo, majkama koje su navršile 61 godinu života ukida pravo na naknadu, i one se „primoravaju da ostvaruju pravo na starosnu penziju, bez obzira na činjenicu da bi prava po osnovu rada, da su ostali u radnom odnosu, mogle ostvarivati do 67 godine života“.
„Za pojedine kategorije majki, s obzirom na godine njihovog života, pravo na korišćenje naknade, ograničeno je na vremenski period od pet, odnosno tri godine od dana stupanja na snagu ovog Zakona“, kazao je Gošović.
Prema njegovim riječima, nakon isteka tog perioda, one ostaju bez ičega, a o mogućnostima njihovog zapošljavanja suvišno je i pomisliti.
„Da bi nepravda i prema ovim majkama bila potpuna, potrudili su se poslanici Demokratske partije socijalista koji su podnijeli, a Skupština prihvatila, amandman da pravo na naknadu pripada samo majkama kojima je njihovom voljom, radi ostvarivanja prava na naknadu, prestao radni odnos na neodređeno vrijeme“, kazao je Gošović.
Zbog toga, kako je naveo, majke kojima je radi ostvarivanja prava na doživotnu naknadu prestao radni odnos na određeno vrijeme, neće moći ostvariti pravo propisano ovim Zakonom.
Gošović je podsjetio da je amandman podnesen na dan usvajanja Zakona. „Majkama ovaj izum niko nije saopštio. Više je nego jasno da nijesu birana sredstva da se prava majki svedu na najmanji mogući nivo“, istakao je on.
Potom je, kako je naveo, uslijedilo neviđeno pravno nasilje u primjeni tog Zakona.
Gošović je pojasnio da, saglasno odredbama člana tog Zakona, danom njegovog stupanja na snagu može biti obustavljeno izvršenje samo konačnih, odnosno pravosnažnih rješenja donesenih primjenom Zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
On je kazao da je primjenom odredbi tog Zakona, rješenjima nadležnih Centara za socijalni rad, donesenim 10. februara, za 22.051 korisnicu prava na naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece određen umanjeni iznos naknade.
Prema podacima Ministarstva rada i socijalnog staranja, na ta rješenja Centara za socijalni rad, od 28. februara do 15. maja, tom resoru podneseno je 13.500 žalbi.
Gošović je kazao da rješenja na koja su uložene žalbe u velikom broju još nijesu konačna, odnosno pravosnažna.
„Rješenja drugostepenog organa po podnesenim žalbama postaju konačna kada budu dostavljena podnosiocima žalbi. Rješenja po žalbama, prema posljednjim raspoloživim podacima, koji datiraju od 17. maja, Ministarstvo rada nije bilo donijelo čak za 7.500 predmeta“, pojasnio je on.
Kako je naveo, kod Upravnog suda do sada je podneseno preko 4.000 tužbi protiv konačnih rešenja Ministarstva rada i socijalnog staranja. „U odnosu na ta rješenja, Upravni sud još nije odlučivao u nijednom predmetu, tako da nijedno rješenje protiv kojeg je pokrenut upravni spor još nije pravosnažno“.
„Zbog navedenog, više hiljada rješenja kojima su umanjene naknade korisnicama prava po osnovu rođenja troje ili više djece, danom stupanja na snagu usvojenih zakona, ne mogu biti obustavljena, jer ta rješenja nijesu konačna, odnosno pravosnažna“, tvrdi Gošović.
On je kazao da su u Centru za socijalni rad u Glavnom gradu, „a za pretpostaviti je i u drugim centrima, majke su dočekali pripremljeni obrasci zahtjeva čijim potpisivanjem one mole da im se obustavi isplata naknade po osnovu rođenja troje ili više djece, iz razloga što žele da se vrate na ostvarivanje prava na penziju kod Fonda PIO“.
„Na osnovu ovako pripremljenog zahtjeva, uslijediće i rješenje centra za socijalni rad kojim se na zahtjev majki obustavlja izvršenje rješenja o određivanju naknade. Takva rješenja s pozivom na zahtjev majki već je donosi Centar za socijalni rad za opštinu Nikšić“, rekao je Gošović.
On tvrdi da je riječ je o teškoj zloupotrebi službenog položaja, i da su centri za socijalni rad dužni da omoguće majkama da u upravnom postupku što lakše i efikasnije ostvare svoja prava i pravne interese, vodeći računa da ostvarivanje njihovih prava ne bude na štetu prava drugih lica, niti u suprotnosti sa javnim interesom.
„Kada je ta zloupotreba ugledala svjetlo javnosti, uslijedilo je objašnjenje Ministarstva da će centri za socijalni rad ubuduće, putem automatizma, donijeti rješenja o obustavi izvršenja rješenja kojima su majkama određene naknade po osnovu rođenja troje ili više djece“, kazao je Gošović.
Kako je naveo, centri za socijalni rad će po službenoj dužnosti, donijeti rješenja o obustavi izvršenja rješenja koja nijesu konačna, pa i onih protiv kojih je pokrenut upravni spor.
„Takvo postupanje predstavljalo bi drastično kršenje novousvojenog Zakona i pravno nasilje nad majkama, do sada nezabilježeno u upravno-sudskoj praksi u Crnoj Gori. Takvo postupanje može biti svojstveno samo u autokratskim državama gdje postoji sumrak prava i nepostojanje principa odgovornosti“, istakao je Gošović.
On je kazao da zaštitu prava na isplatu naknade sve do konačnosti, odnosno pravosnažnosti osporenih rješenja, majkama omogućavaju odredbe člana 12 novousvojenog Zakona.
On je poručio ministru rada i socijalnog staranja, direktorima centara za socijalni rad u Crnoj Gori, i ovlašćenim službenicima tih centara da „svako svjesno kršenje zakonom propisanih prava više hiljada majki predstavlja zloupotrebu službenog položaja koja podliježe i krivično-pravnoj odgovornosti“.
„Ukoliko do takvih zloupotreba službenih ovlašćenja od službenih lica državnih organa narednih dana dođe, pomoć majkama i u dijelu utvrđivanja krivično-pravne odgovornosti tih lica od Demokrata neće izostati", kazao je Gošović.