Stavom Specijalnog državnog tužilaštva da u slučaju „Limenka“ nije bilo osnova za krivično gonjenje, legalizovana je pljačka od 10,6 miliona eur na štetu građana, a u korist brata bivšeg premijera Mila Đukanovića, ocijenjeno je iz DF-a.
Funkcioner DF-a, Nikola Jovanović, smatra da je skandalozno što SDT u pljački građana od 10,6 miliona EUR u slučaju „Limenka“ ne nalazi nikakav osnov za krivično pravnu odgovornost onih koji su sačinjavali organizovanu kriminalnu grupu sa namjerom da se u tom poslu neosnovano obogate.
„U konačnom, stavom SDT da u tim radnjama nije bilo osnova za krivično gonjenje, legalizovana je pljačka na štetu građana Crne Gore a u korist brata bivšeg premijera Đukanovića“, rekao je Jovanović.
On je podsjetio da posao oko kupoprodaje u slučaju “Limenka” obavljen na način da je Uprava policije 2008. godine sklopila ugovor o korišćenju sa mogućnošću sticanja prava svojine na zemljištu na kojem se nalazi zgrada Uprave policije i to tenderom na kojem je Aco Đukanović dao ponudu od 3,3 miliona eura.
Prethodno je, podsjeća on, 2007. godine zemljište na kojem se nalazi “Limenka” bilo predmet kompezacijske klauzule između Uprave policije i firme “ Čelebić” oko izgradnje nove zgrade Centra bezbjednosti.
„Tako je ugovorena cijena od 13 miliona, od čega bi UP za vrijednost od tri miliona ustupila zemljište Limenke firmi Čelebić. Taj posao je zbog nezakonitosti poništen i raspisan je tender nakon čega je sklopljen ugovor sa bratom predsjednika Vlade. Odmah nakon toga, vrijednost izgradnje zgrade CB Podgorica je sa 13 miliona porasla na 15, 5 miliona eura“, naveo je Jovanović.
On je dodao da su, na osnovu potpisanog ugovora sa Acom Đukanovićem, službenici Uprave policije i MUP-a bili dužni da se isele iz tog objekta do kraja 2010. godine.
„Dogovor je ispoštovala jedino Uprava policije, koja se preselila u novu zgradu, a ostali su šalteri MUP-a. Vlada, MUP i Uprava policije svjesno ulaze u višegodišnje kašnjenje da oslobode „Limenku” novom vlasiku", naveo je Jovanović.
On smatra da je posebno sporno to što, prema tadašnjim pravnim propisima, prodaju zemljišta je trebala da odobri Skupština Glavnog grada, što se u ovom slučaju nije desilo, zbog čega je ugovor između UP i brata bivšeg premijera pravno ništavan i nije mogao da proizvodi pravne posledice.
„Međutim, i pored te činjenice, a na osnovu sklopljenog ugovora, gradska uprava na čijem je čelu bio Miomir Mugoša je ucrtala 27 hiljada metara kvadratnih smabeno-poslovnog prostora Acu Đukanoviću na prostoru Limenke, što je kasnije bio osnov za isplatu enormnog iznosa na ime naknade štete i izmakle dobiti“, kazao je Jovanović.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvo je i na ovom slučaju, još jednom potvrdilo da je u potpunoj funkciji Mila Đukanovića i aktuelnog režima i da će i pored postojanja jasnih dokaza uraditi sve kako bi zaštitlo interese prve familije u Crnoj Gori.
„Zbog svega se slučaj „Limenka“ može nazvati udžbeničkim primjerom koruptivnog posla na crnogorski način, a nepostupanje tužilaštva u ovom slučaju predstavlja legalizaciju još jedne pljačke građana Crne Gore“, zaključio je Jovanović.