Evropska komisija odobrila je milion eura za projekat Promocija i zaštita ljudskih prava Roma,Egipćana i ostalih ranjivih grupa koji je usmjeren na poboljšanje njihovog položaja na trajan način, u skladu sa međunarodnim standardima.
“Ministarstvo za ljudska i manjinska prava ima uspješnu praksu apliciranja za IPA projekte, i zadovoljstvo što je i projekat “Promocija i zaštita ljudskih prava Roma/kinja, Egipćana/ki i ostalih ranjivih grupa”, koji je pripremilo i sa kojim je apliciralo za potrebna sredstva, odobren od Evropske komisije”, navodi se u saopštenju tog resora.
Oni su kazali da je za projekat koji je danas zvanično predstavljen u Podgorici, Evropska komisija obezbijedula milion eura, a implementator projekta je međunarodna organizacija HELP.
Partneri u implementaciji projekta su Romski obrazovni fond, Crveni krst Crne Gore i Centar za demokratiju i ljudska prava.
“Projekat se odnosi na promociju i zaštitu ljudskih prava romske i egipćanske populacije i ostalih ranjivih grupa, a direktno je usmjeren na poboljšanje njihovog položaja na trajan i održiv način, u skladu sa međunarodnim standardima”, pojasnili su iz Ministarstva.
Kako su kazali, specifični cilj projekta je obezbjeđivanje boljeg pristupa u ostvarivanju njihovih socijalnih, ekonomskih i kulturnih prava, ali i jačanje kapaciteta državne i lokalne uprave za socijalnu inkluziju romske i egipćanske zajednice u Nikšiću, Beranama i Podgorici.
Ministar za ljudska i manjinska prava, Mehmed Zenka, kazao je da kada postoji mogućnost da se pomogne onda su oni dodatno motivisani za postizanje najboljih mogućih i prije svega održivih rezultata.
On je ponovio da je posvećenost Vlade kreiranju i implementaciji politika za brže i potpuno socijalno uključivanje i poboljšanje ekonomskog položaja te populacije široko prepoznata.
Ministar je ukazao na važnost obrazovanja, i podsjetio da se kontinuirano poboljšavaju obrazovne strukture romske i egipćanske populacije, što je od ključne važnosti za dalje pomake u integraciji te populacije.
„S tim u vezi, Ministarstvo svake godine, u kontinuitetu, obezbjeđuje stipendije za srednjoškolce i studente. Za školsku 2015/16. godinu, za tu namjenu izdvojeno je iz budžeta 80 hiljada eura”, podsjeća se u saopštenju.
Šef sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Andre Lis, naglasio je da je Evropska komisija i u svom posljednjem izvještaju konstatovala da je romska populacija najugroženija grupa.
Lis je rekao da je s tim u vezi izražena puna spremnost EU za pružanje potrebne podrške u cilju uspješnijeg integrisanja ove ranjive grupe, i dodao da je prošlogodišnji Romski seminar, održan u Podgorici, dao veoma dobre smjernice za dalji rad u toj oblasti.
On je kazao da je zadovoljan zbog aktivne participacije svih učesnika, i rekao da će EU nastaviti da podržava sve aktivnosti u vezi sa integracijom te ranjive društvene grupa, i da je najveća odgovornost na Crnoj Gori da istraje u ovim reformama sa svojim raspoloživim resursima.
Sekretarka Romskog savjeta, Ana Popović, zahvalila je svim akterima koji učestvuju u procesu uspješnijeg uključivanja romske i egipćanske zajednice, a posebnu zahvalnost za dalja zalaganja Vlade Crne Gore i resornog ministra, u rješavanju problematike sa kojom se ta zajednica konstantno i već duži period suočava.
Danijela Vujošević je ispred organizacije HELP, kao implementatora projekta predstavila ukratko najvažnije detalje, ključne rezultate i očekivanja po oblastima.
Ona je navela da će se rezultati ostvariti kroz četiri oblasti socijalne iknluzije romske i egipćanske populacije, odnosno zapošljavanje, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu zaštitu.
Projekat traje 18 mjeseci.