Balkanu su neophodni mir i stabilnost, kao ključni uslov sveukupnog razvoja država i regiona u cjelini, ocijenjenjeno je u razgovoru premijera Duška Markovića i predsjedavajućeg Savjeta ministara Bosne i Hercegovine, Denisa Zvizdić
Marković je na konferenciji za novinare nakon sastanka kazao da su sa žaljenjem konstatovali da se u posljednje vrijeme mogu čuti i drugačiji tonovi.
„Oni tonovi koji mogu ugroziti ono što smo usvojili do sada kao najveći kapital – stabilnost i mir“, dodao je Marković.
On je naglasio da je obaveza svih koji se bave javnom politikom da svakog dana i na svakom mjestu razlike dovedu na nivo koji neće ograničavati razvoj i međusobne odnose .
„Da naše razlike ne skrivamo, da o njima razgovaramo i pronalazimo najbolja rješenja, ali da one ne budu razlog za konflikt koji niko ne želi na Balkanu“, kazao je Marković.
Marković: Nastavak političke destrukcije opozicije
Na sastanku je, kako je naveo, konstatovano da je evropska perspektiva i Crne Gore i BiH ključna za njihovu budućnost i za kvalitet života njihovih građana.
„Crna Gora je na tom putu daleko odmakla, a BiH je stvorila uslove da već u ovoj godini dobije status kandidata i počne pregovore o članstvu. Crna Gora joj u tom smislu želi svako dobro i uspjeh“, rekao je Marković.
On je kazao da je Sporazuma o saradnji Vlade Crne Gore i Savjeta ministara BiH u procesu pristupanja Evropskoj uniji, koji je danas potpisan, jasan signal da će dvije države i na tom strateškom projektu zajedno raditi.
Zvizdić je kazao da je posjeta Crnoj Gori potvrda izvanrednih odnosa dvije države.
„Dijalog smatramo važnim instrumentom i modelom na kojem treba graditi odnose u zemljama zapadnog Balkana“, rekao je on.
Prvi zadatak je, kako je naveo, pronalazak najmanjeg zajedničkog sadržioca i najvažnijih zajedničkih intreresa država regiona.
„Poslije toga je realno da radimo na valorizaciji naših ekonomskih potencijala koje treba da stavimo u funkciju razvoja, ne samo svake od naših država, nego ukupnog regiona“, kazao je Zvizdić.
On je pozvao Markovića da posjeti BiH, i predložio održavanje zajedničke sjednice dvije vlade na kojoj bi bili potpisani brojni memorandumi i sporazumi o kojima je danas razgovarano.