Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USSCG), Srđa Keković, pozvao je Delegaciju Evropske unije (EU) i predstavnike državnih institucija da stanu u zaštitu osnovnih sindikalnih i radnih prava zaposlenih u Crnoj Gori.
Keković je na konferenciji za novinare rekao da je posebno drastično kršenje prava sindikalnih aktivista USSCG.
„Jedan broj društveno neodgovornih poslodavaca na najdrastičniji način šikanira predsjednike sindikalnih organizacija, upućujući na takav način način jasnu poruku ostalim zaposlenima da ne smiju da se sindikalno organizuju i stanu u front za svoja osnovna prava“, kazao je Keković.
On tvrdi da je na taj način sindikalizam u Crnoj Gori drastično ugrožen.
„Ukoliko društveno neodgovorni poslodavci uspiju da ostvare svoj naum i ostanu bez ikakvih posljedica kada je u pitanju kršenje osnovnih sidnikalnih i radnih prava, biće doveden u pitanje socijalni dijalog u Crnoj Gori“, saopštio je Keković.
On je pozvao državno tužilaštvo da postupi po nekoliko krivičnih prijava koje je podnijela ta sindikalna organizacija.
Keković je ocijenio da su kršenja radničkih prava predsjednika sindikata Kombinata aluminijuma (KAP) i fabrike oružja Tara iz Mojkovca, Sandre Obradović i Marinka Medojevića, dva najdrastičnija slučaja, koja su, kako tvrdi, nezapamćena ne u Crnoj Gori nego i u Evropi.
„Institucije države ćute i pored činjenice što imamo preporuke Međunarodne organizacije rada (MOR) u jednom od tih slučajeva“, rekao je Keković.
Obradović je podsjetila da joj je otkaz uručen u martu 2015. godine, zato što se, kako tvrdi, kao predsjednik sindikata zalagala da zaposleni u firmi koja je u stečaju dobiju pravo na godišnji odmor.
„To je pravo koje je regulisano svim međunarodnim i domaćim zakonodavstvom i Ustavom. To konstantno traženje tih prava je naišlo na žestok odgovor poslodavca, odnosno stečajnog upravnika, koji je meni tada uručio otkaz. Od tog dana počinje borba koja ni danas nije završena“, kazala je Obradović.
Ona je navela da su sudske instance u Crnoj Gori presudile da taj otkaz nije bio nezakonit.
„Već godinu je moja žalba pred Ustavnim sudom gdje još nema presude“, dodala je Obradović.
MOR je u martu prošle godine donio preporuke u kojima je naveo da se Obradović bez odlaganja omogući nesmetan sindikalni rad.
„I pored pokušaja da nakon toga uđem u KAP, poslodavac je odgovorio na način što je ukinuo pravo zaposlenih da mogu preko sindikata da obavljaju trgovinu na rate. Nakon toga je i fizički izbacio imovinu sindikata odnosno arhivu i oduzeo prostorije“, objasnila je Obradović.
Ona tvrdi da zaposleni u KAP-u skoro četiri godine nemaju pravo na godišnji odmor, bolovanje i prijevremeni ljekarski pregled.
„U slučaju da neko mora da ide na bolovanje, njegova plata odmah pada na minimalnu od 193 EUR. Nijedno pravo iz rada i po osnovu rada, niti pravo na sindikalno organizovanje, zaposlelni u KAP-u nemaju“, saopštila je Obradović.
Ona je rekla da imaju informacije da je situacija u KAP-u bolja nego što je bila prije dolaska novog vlasika i da su radnici zadovoljni.
„Međutim, situacija u KAP-u sa tačke gledišta poslodavca je idealna, ali radnici nemaju nijedno osnovno radno i sindikalno pravo“, dodala je Obradović.
Medojević je objasnio da mu je radni odnos nezakonito prestao u septembru 2015. godine.
„Razlog prestanka radnog odnosa je navodno nasilničko i uvredljivo ponašanje prema izvršnim dirketorima, što nije tačno. Sudskom odlukom je dva puta potvrđeno da mi je nezakonito prestao radni odnos. Jedino zbog čega mi je prestao radni odnos je što sam štitio prava zaposlenih“, tvrdi Medojević.
On je rekao da se radnicima, koji podržavaju sindikat, prijeti otkazima.
„Dobio sam dvije pravosnažne presude, obje u moju korist, da mi je radni odnos prestao nezakonito“, rekao je Medojević i dodao da ga menadžment fabrike Tara, nakon toga, nije vraćao na posao.
On tvrdi i da menadžment prijeti radnicima koji su ga podržali da će dobiti otkaze.
„Ne znam koji je njihov sljedeći potez. Oni su iznad zakona i ne poštuju sudske presude. Neko moćan stoji iza njih“, zaključio je Medojević.