Građanska opozicija prezentovala Izvještaj o izbornim neregularnostima koji će poslati Evropskoj komisiji i crnogorskom tužilaštvu.
Na konferenciji za novinare u crnogorskom parlamentu, objašnjeno je da je na izvještaju minulih mjesec dana radila Radna grupa sačinjena od predstavnika koalicije Ključ, Demokrata i Socijaldemokratske partije.
Koordinator Radne grupe Neven Gošović rekao je da se izbori održani 16. oktobra ne mogu smatrati slobodnim i fer jer je DPS ovog puta, kako je naveo, "osim već poznatog potplaćivanja birača, pritisaka, ucjena i širenja straha, koje je bilo izraženije nego ikada do sada, pribjegao i manevrima za koje se vjerovalo da se ne mogu desiti u zemlji koja je nominalno demokratska, i koja je u pristupnim pregovorima za članstvo u Evropskoj uniji".
"Suspendujući sredstva komunikacije u izbornom danu i stvarajući atmosferu vanrednog stanja uz pomoć policije i tužilaštva, DPS je, šireći strah, direktno uticao na izjašnjavanje građana i na izborni rezultat, čime je spriječena izvjesna pobjeda opozicije. Ne prejudicirajući pravosudni epilog dešavanja u vezi sa pripremom navodnog državnog udara i terorističkih akata, nemamo bilo kakvu dilemu da je sijanje atmosfere straha i panike u toku izbornog dana, izazvane saopštenjima policije i Specijalnog državnog tužilaštva o sprovođenju terorističkog napada na području Crne Gore, direktno uticalo na izlaznost i opredeljenje opozicionih birača i birača manjinskih naroda", rekao je Gošović.
On je naglasio da taj zaključak posebno dobija na težini imajući u vidu da je oko jedan odsto birača u konačnom opredjeljivalo da li će opozicija sama biti u mogućnosti da osvoji 41 mandat u crnogorskom parlamentu.
„U posljednjem satu izbornog dana na birališta izašlo samo 1,8 odsto birača što je u tom periodu najniži procenat izlaznosti birača od uvođenja višestranačja u Crnoj Gori“, dodao je Gošović i upitao zašto, ako je kako tvrde specijalni državni tužilac i predsjednik države „spriječeno najveće krvoproliće od Drugog svjetskog rata“, o tome nije bio obaviješten premijer i šef vijeća za nacionalnu bezbjednost i ministar odbrane.
„Javnost i dalje očekuje odgovor na pitanje šta se desilo sa 500 osoba koje su, po riječima Glavnog specijalnog tužioca, činile grupu za kriminalno i terorističko djelovanje, kao i 50 obučenih terorista. Jer, u pritvoru se nalaze samo tri lica osumnjičena za pokušaj terorizma, i dva lica čija imena su tek od danas poznata javnosti, a koja se nalaze u Rusiji“, prokmentarisao je Gošović.
On je poručio da građanska opozicija očekuje da se javnosti u najkraćem roku, bez mistifikacija, manipulacija i poluistina, ponude čvrsti dokazi o terorističko-kriminalnom djelovanju.
„Javnost mora da zna ko su izvršioci, ali prije svega ko su nalogodavci, i da li su neke političke strukture povezane sa pokušajem navodnog državnog udara. U protivnom, oni koji su uznemiravali javnost takvim nastupima i informacijama treba da snose odgovornost", rekao je Gošović i poručio da Ključ, Demokrate i SDP neće prihvatiti da "vlast u Crnoj Gori bude proizvod političkog i svakog drugog nasilja".
On je dodao da će situacija na političkoj sceni zavisiti od realizacije tužilačko-sudskog postupka vezanog za takozvani državni udar.
"O svim budućim dešavanjima opozicija će odlučivati dogovorom. Nema pojedinačnih nastupa, sve što bude predmet zajedničke ocjene i dogovora svih činilaca na opozicionoj parlamentarnoj sceni biće dio naših aktivnosti, uključujući i eventualne proteste u bilo kom vidu", istakao je Gošović.
Neđeljko Rudović iz koalicije Ključ, rekao je da će izvještaj biti preveden na engleski i upućen svim relevantnim međunarodnim adresama. On je naglasio da nepriznavanje izbora nije puka poliitčka odluka već želja da crnogorska javnost zna zašto je takav politički stav građanske opozicije i da se pokuša naći adekvatno rešenje za krizu.
"Očigledno je da DPS nije dio rešenja za političku krizu, s obzirom na to da je pokazala da je spremna na sve", prokomentarisao je Rudović.