Održana nacionalna konferencija „Crna Gora nakon parlamentarnih izbora 2016“ koju je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) u saradnji sa fondacijom Friedrich Ebert Stiftung.
Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokrate (SD) očekuju brzo formiranje Vlade sa, kako kažu, prirodnim partnerima, dok u opoziciji smatraju da formiranje vlasti sa manjinskim strankama neće doprinijeti smirivanju tenzija u državi.
Tarzan Milošević iz DPS-a naveo je da su u u toj partiji zadovoljni rezultatima izbora koji, kako smatra, dovoljno govore o snazi DPS-a.
„To je potvrda da smo u prethodnom periodu na kvalitetan obavili našu obavezu prema građanima, kao i da program koji smo ponudili građanima je dobio većinsku podršku građana“, saopštio je Milošević.
On je poručio da je siguran da će DPS znati da na kvalitetan način odgovori potrebama crnogorskih građana, na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu.
Prema riječima Miloševića, ovoga puta su, za razliku od prethodnih izbora, imali ozbiljne političke protivnike i ponuda je bila dosta izazovna za birače.
„Siguran sam da ćemo sa našim tradicionalnim koalicionim partnerima, SD-om i manjinskim partijama možemo da formiramo ozbiljnu vlast koja će odgovoriti na sve izazove koje čekaju Crnu Goru“, rekao je Milošević.
Neđeljko Rudović iz Građanskog pokreta URA ocijenio je da je DPS spreman na sve da zadrži vlasti.
Kako je kazao, tenzije u državi moraju se smirivati. “Tenzije u Crnoj Gori neće se rješiti formiranje Vlade DPS-a i manjina”, smatra Rudović.
On je naveo da crnogorski građani imaju alternative da izvrši mirnu tranziciju vlasti i dodao da u državi postoji opcija koja ne dovodi u pitanju spoljnopolitički kurs Crne Gore.
“Ukoliko DPS to ne želi, on ostaje najveći problem Crne Gore i snosi odgovornost za to”, poručio je Rudović.
Mirko Stanić iz Socijaldemokratske partije (SDP) saopštio je da rezultat SDP-a na ovim izborim održava njihovu trenutnu snagu i njihov potencijal u budućnosti.
Kako smatra, izbori 16. oktobra nijesu sprovedeni u demokratskoj atmosferi, što dovodi u pitanje njihove rezultate.
Stanić je ocijenio da je na izborima bilo masovnih kršenja izbornih prava, među kojima i kupovine glasova.
“Dovoljno je da kolege otvore neki kiosk i da tu isplaćuju tih par stotina EUR”, dodao je Stanić.
On je poručio da su svi odgovorni za stabilnost u državi i ukazao da je potrebna ozbiljnost.
Damir Šehović iz SD-a ocijenio je da održani izbori nesporno odražavaju izbornu građana.
Pojedinačni propusti, kako smatra ne mogu dovesti u pitanje rezultate izbora.
“U Skupštini postoji jasna i stabilna većina za formiranje Vlade sa prirodnim koalicionim partnerima”, ponovio je Šehović.
Novinar Televizije Vijesti, Petar Komnenić, ocijenio je da, nakon izbora, nije dobijen ključni odgovor – gdje bi trebalo da krene Crne Gora?
„Opet društvo nije dobilo odgovor na pitanje gdje je put ka ozdravljenju“, saopštio je Komnenić.
On je ocijenio opravdanim nezadovoljstvo dijela opozicionih partija koji su stavljeni u kontekst krvoprolića.
„Ako ta priča ne doživi institucionalni ishod, doživjećemo istu kampanju za četiri godine – da pričamo o tome ko su državni neprijatelji, a ko prijatelji, bez odgovora na ključno pitanje“, ocijenio je Komnenić.
On je rekao da nema razlike između dana prije i poslije izbora.
„Nijesmo dobili odgovor kako da izađemo iz ovoga. Ja čak nijesam ni vidio nova lica“, naveo je Komnenić.
Zlatko Vujović iz CeMI-ja ocijenio je da je palo povjerenje crnogorskih građana u izborni proces.
On je kazao da je Državna izborna komisija, koja je trebalo da „nosi“ proces, doživjela kolaps.
Vujović smatra da Crna Gora neće ući u EU ako ne bude bar djelimično promijenila vlast.
„Nije objašnjivo da država postabe punopravni član EU, a da ne promijeni vlast – bilo potpuno, bilo djelimično“, rekao je Vujović.