Crnogorski parlament završio je raspravu o povjerenju Vladi, a debata će biti nastavljena sjutra kada će poslanici o tome glasati.
Premijer Milo Đukanović je danas u parlamentu u toku rasprae o povjerenju Vladi, kazao da ne vidi nikakav razlog za zebnju da će se, zavisno od epiloga glasanja, promijeniti uslovi političke i bezbjednosne stabilnosti u Crnoj Gori.
"Mislim da je Crna Gora i politički i bezbjednosno stabilna i da to ne može biti dovedeno u pitanje izglasavanjem povjerenja ili smjenom Vlade", rekao je Đukanović.
To, kako je naveo, govori o tome da inicijativu o provjeri povjerenja Vladi nije pokrenuo sa unaprijed definisanom kalkulacijom da će u parlamentu imati sigurnu podršku većine. Komentarišući teze o tome da bi DPS mogao da ima plan B, Đukanović je rekao da to ne postoji.
M.Đ: Nakon ove sjednice nema više mjesta za one koji su navikli da istovremeno budu i vlast i opozicja pic.twitter.com/9EyQ1aDOWY
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) January 25, 2016
"Nema plana B. Želimo da provjerimo legitimitet Vlade, i da nakon toga nastavimo razgovor sa onima koji su zainteresovani za organizaciju slobodnih parlamentarnih izbora i da stvorimo uslove da se iskaže slobodna volja građana, da se konstituiše kredibilna vlast i da Crna Gora nastavi putem demokratskog razvoja", naveo je Đukanović.
Premijer Milo Đukanović je, govoreći o rezultatima Vlade u prethodnom mandatu, kazao da je Crna Gora u prošloj godini ostvarila rast ekonomije od 4,3 odsto što predstavlja, kako je naveo, kontinuitet rasta u odnosu na prethodne dvije godine.
„Sve tri godine mandata ove Vlade karakteriše ekonomski rast što nije baš uobičajno ni u regionu, ni u Evropi, pogotovo ne na ovom nivou što smatra značajnim uspjehom“, poručio je Đukanović.
Govoreći o NATO integracijama, on je kazao da su uspjeli da Crnu Goru okrenu ka sistemu vrijednosti evroatlanske zajednice na kojem, kako je naveo Đukanović, danas počivaju najrazvijenija društva.
Raspravu u parlamentu obilježile su međusobne optužbe predstavnika DPS-a i Socijaldemokratske partije. Predstavnici opozicije kritikovali su rad Vlade i poručili da je neće podržati, dok je Pozitivna Crna Gora predstavila svoj plan za izlazak iz političke krize i poručila da se neće svrstavati ni na čiju stranu.
Predsjednik Kluba poslanika DPS-a Milutin Simović ocijenio je da je inicijativa prilika za dijalog, u cilju zajedničkog traženja odgovora na najvažnije izazove pred kojima se Crna Gora nalazi.
"Nelogičan je i neutemeljen stav kojim se od dijela političkih subjekata prilika za ovakvim dijalogom pokušava označiti suvišnom i nepotrebnom. Svjedoci smo da je ovakve stavove najglasnije saopštavao SDP, i to kao konstituent Vlade i dio parlamentarne većine", kazao je Simović.
On je ocijenio da su jasni razlozi za to. "Gubi se šansa i pozicija da se ucjenjuje veći koalicioni partner. Gubi se dugotrajući monopol vječitog jezička na vagi. Zbog toga se svaka odluka koja ne odgovara poziciji SDP-a i njenim partnerima predstavlja kao korupcija".
Prema riječima Simovića, kod SDP-a se pojavio i dodatni strah, u susret sa novom suočavanju sa izbornom voljom građana.
"Zbog nezavidnog položaja, bilo je potrebno zamutiti političke vode. Računalo se da je u mutnom ponešto i ulovilo, i da je u mutnom lakše predstaviti sebe kao nekoga ko je i u vlasti, i u opoziciji", kazao je Simović.
Lider Socijalističke narodne partije, Srđan Milić ocijenio je da je datum provjere povjerenja Vladi izbaran za danas, jer se čekala pozivnica Crnoj Gori za NATO.
„To vaše čekanje punopravne pozivnice za NATO je koštalo državu milijarde eura“, smatra Milić.
On je poručio da su Crnoj Gori neophodne promjene „Promjene koje ne smiju biti po sistemu -sve je isto samo njega nema kao premijera, već je promjena sistema i vrijednosti u tom sistemu više nego nužna“.
Milić je pozvao Krivokapića i Đukanovića da podijele sa građanima uspjehe koje je koaliciona Vlada postigla.
Odgovarajući na to pitanje, Đukanović je kazao da je u trogodišnjem mandatu Vlada državu dovela do NATO-a, kao i da su nastavili sa dinamičnim pregovorima sa Evropskom unijom (EU). On je ukazao na to da je Crna Gora na kraju prošle godine dobila i do sada, kako je ocijenio, najafirmativniji Izvještaj EU sa stanovništa rezultata reformiskih napora. Đukanović je naveo da je Vlada tokom ovog mandata započela realizaciju najkrupnijih razvojnih projekata u državi kao što je projekat auto-puta.
Predsjednik Pozitivne Crne Gore Darko Pajović kazao da dostignuća Vlade u oblasti ekonomije ni u kom slučaju nijesu zadovoljavajuća, a ograničeni su i rezultati vladajuće koalicije u oblasti vladavine prava.
"Ono što je najvažnije, idući u susret parlamentarnim izborima, je izborni proces", rekao je Pajović dodajući da se o izbornim nepravilnostima danas govori zahvaljujući Pozitivnoj.
Prema njegovim riječima, Pozitivna je ponudila rješenje. "U srijedu će Vlada dobiti ili neće dobiti povjerenje, nakon čega slijede tri moguća scenarija. Prvi scenario je da nam slijede izbori za 90 dana, sa sve postojećom strukturom koja je danas na vlasti".
Druga opcija je, kako je naveo, parcijalna prelazna vlada. "Pozitivna se ne zalaže za parcijalno rješenje, ne mislimo da podjele ne rješava ako 50 odsto Crne Gore pobijedi 50 odsto druge Crne Gore", pojasnio je Pajović.
U slučaju pada vlade, aktuelna nastavlja rad do izbora nove. Ova vlada je izabrana u decembru 2012. godine i na kraju je mandata. Rasprava se nastavlja sjutra kada se očekuje glasanje.
On je naglasio da je jedino moguće rješenje učešće svih, i dodao da predlog pozitivne najviše ide u prilog "onih koji su danas ispred Skupštine". Pajović je naglasio da Plan pozitivne nije ucjena, nego ponuda da se prevaziđe evidentna politička kriza u Crnoj Gori.
"Scenario koji sam pomenuo sadrži u sebi sve ono što je parlamentarna opozicija tražila. I ovo nije moguće realizovati ukoliko nemamo dobru volju onih koji čine Vladi, i ja sam toga apsolutno svjestan", naveo je Pajović.
Šef poslaničkog kluba Socijalističke narodne partije Aleksandar Damjanović je kazao da je Vlada loše završila rad i da nema legitimitet bez obzira na rezultat glasanja.
"Razlozi kojih smo glasali protiv izbora Vlade u decembru 2012. godine ostali su, a pojavili su se i neki novi", kazao je on.
Damjanović je rekao da je idealno vrijeme da se formira tehnička vlada i pripremi ambijent da bi se, poslije slobodnih i fer izbora, formirala demokraska vlada.
Predstav Demosa Miodrag Lekić je kazao da očekuje da će se glasati nepovjerenje Vladi, navodeći da je 37 poslanika 2012. godine bilo protiv povjerenja, a sada će pet poslanika glasati nepovjerenje.
„Otvara se drugo veliko pitanje koje je od interesa za državu, a to je da li ce se iz ove duboke krize izaći demokratskom tranzicijom“, izjavio je Lekić.
On kao jednu od mogućnosti navodi sprovođenje određenih rješenja koja bi pretvorila politički proces u jedan tok koji ne bi ugrozio stabilnost države a kao drugu ističe radikalizovanje prilika, izazivanjem radikalnih rješenja.
Naveo je da je iz uvodnih izlaganja vidio da se ide drugom rješenju.
„Demos će nastaviti da se bori protiv vlade koja je nelegitimna i koja je doprinijela kriminalizaciji društva kao i ekonomskom sunovratu države“, zaključio je Lekić.
Predsjednik Liberalne partije Andrija Popović kazao je da se podrška Vladi zasniva na njihovom koalicionom sporazumu i odlukama partijskih organa. On je rekao da se »nešto krupno krije« u vezi odluke SDP-a da ne podrži Vladu.
"Ulična demokratija i nasilje nikada nijesu donijeli dobro narodu", kazao je Popović i poručio da će odluka LP u vezi glasanja o povjerenju Vladi biti u interesu građana.
Poslanica Hrvatske građanske inicijative (HGI) Ljerka Dragičević ocijenila je da je Vlada započela mnoge reforme i projekte u interesu države, i postigla rezultate u procesu evropskih integracija.
U toj partiji, kako je navela, moraju ostati dosljedni "davno zacrtanoj politici napretka, i zato će podržati Vladu i glasati za povjerenje".